Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

İşçileri ilgilendiren çok önemli müjde duyuruldu! 2 yıllık sözleşme imzalandı: Rekor zam yapıldı

Binlerce işçiyi ilgilendiren ücretler hakkında çok önemli bir karar alındı. Kamu kurumlarında çalışan yaklaşık 550 bin işçiyi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandığı paylaşılırken işçilerin günlük yemek ücretlerine zam yapıldı. Bu ücretler 17 TL’den 55 TL’ye yükseldi.

REKOR SEVİYEDE ZAM YAPILDI

Binlerce kamu işçisini ilgilendiren çok önemli bir karar alındı ve kamuda çalışan işçilerin 2021 yılında imzalanan ve 2 yılı kapsayan toplu iş sözleşmesinde değişiklik yapıldığı bildirildi. İşçilerin günlük yemek ücretlerinin 17 liradan 55 TL’ye yükseltildiği vurgulandı.

Kamu kurumlarında çalışan sürekli işçilerin yemek parası yükseltildi. Halen kurumlara göre değişen tutarlarda 17 lira 20 kuruş ve 20 lira 60 kuruş olarak ödenen günlük yemek ücreti, 10 Ekim 2022 tarihinden geçerli olmak üzere net 55 lira oldu. Söz konusu bu kararın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katıldığı toplantıda alındığı vurgulandı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlık tarafından bu konu hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında imzalanan Kamu Toplu Sözleşmesi Ek Protokolü ile kamu kurumlarında çalışan işçilerin günlük yemek ücreti 17 TL’den net 55 TL’ye çıkartılmıştır.”