Ekonomi

İşçilere Maaş Zammı Hakkında Önemli Açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonunda kadro alamayan taşeron işçiler ile işçilerin maaş zamları, sosyal mali hakları ve toplu sözleşmeleri hakkında bir görüşme yapıldı. Bu görüşmede maaş zamları hakkında peş peşe değerlendirme yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde önceki gün Plan ve Bütçe Komisyonu toplandı ve önemli açıklamalar yapıldı. Bu komisyonun gündem maddesi yeni kanun teklifi oldu. İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ‘ni görüşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kadro alamayan taşeron işçiler ile kadro alan ancak sosyal ve mali hakları verilmeyen 4/D’li işçilerin durumu da gündeme geldi.

275 BİN İŞÇİ KADROSUZ KALDI

Komisyonda konuşan Kani Beko, kadro düzenlemesi sonrası 275 bin işçinin kapsama alınmadığı ve taşeron işçi olarak kaldığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Taşeron işçilerin kadro konusu, olağanüstü hâl dönemi 24 Aralık 2017 tarihinde, Resmi Gazete’de yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle düzenlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerin göre 750 bin kamu taşeron işçisi merkezi ve yerel yönetimlerle kadroya alınmış yaklaşık 275 bin işçi kadrosuz kalmıştır. Kamu iktisadi teşekküllerinde yani KİT ve bağlı ortaklıklarında çalışan taşeron işçiler kadroya alınmamıştır.”

MAAŞ ZAMMI AÇIKLAMASI

Kani Beko açıklamalarının devamında maaş zammı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Bu bağlamda Beko’nun açıklamaları şöyle oldu:

“696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle işçilere yılda yüzde 4 artı yüzde 4 ücret artışı getirilmiştir. Bu işçilere yüzde 4 artı yüzde 4 ücret verilerek işçi kardeşlerimiz üç yıldan bu yana bu şekilde çalıştırılmıştır. Bu konuda acil olarak bir çözüm üretilmeli, kamuya geçirilen taşeron işçilere 2020 yılı sonunda kesinlikle, ekonomik, demokratik sendikal hak ve özgürlükleri kendilerine verilmelidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu