Ekonomi

İş bulmaktan ümidini kesenlerin sayısı 600 binden 1 milyon 402 bine çıktı!

Türkiye’de işsiz sayısı giderek artmaya devam ediyor. Ama giderek artan işsiz sayısı TÜİK’in rakamlarına yansımıyor çünkü TÜİK, son 4 hafta iş aramayan, daha doğrusu iş bulmada ümidini kesenlere, yani son 4 hafta içinde İŞKUR’a iş başvurusu yapmayanları işsiz saymıyor. Bunun haricinde ücretsiz izne çıkarılanları da işsiz saymıyor. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, son 1 ayda İş bulmaktan ümidini kesenlerin sayısının 600 binden 1 milyon 402 bine çıktığını söyledi.

Türkiye’nin ekonomi verilerine değinen Bayır, mecliste şu açıklamalarda bulundu;

ARTIK ŞU GERÇEKLE YÜZLEŞİN

Önümüzde kaçınılmaz bir gerçek var: Sanayide çok çalışıp az kazanıyor isek, gelirimiz az iken borcumuz çoğalıyor ise, dövizdeki her dalgalanma sabahları maliyetimizi artırıyorsa yeterince yüksek teknolojili mal üretemiyoruz demektir, piyasada güven kalmamış demektir. Artık şu gerçekle yüzleşin: Acı reçeteyi yüklemeye kalktığınız sanayicimiz, esnafımız, KOBİ’ler, ihracatçılar bu iktidara rağmen ayakta kalmaya çalışıyorlar, mücadele veriyorlar. Eğer ortada hâlâ çok büyük bir çöküş yoksa -ki bana göre var- bu özel sektörümüzün direnci ve dünyadaki bağlantıları sayesindedir. Özel sektörümüzün dünyada yıllarca çalışıp didinerek sağladığı bu güveni bu iktidar ne yazık ki eritmektedir. Özetle, bu iktidar şirketlerimizin güven erozyonuna yol açmakta, ülke kaynaklarını har vurup harman savuran mirasyedisi konumundadır.

EN YÜKSEK 4’ÜNCÜ ENFLASYON ORANI BİZDE

185 ülke arasında enflasyonu en yüksek 15’inci ülkeyiz. Millî geliri 250 milyar doların üzerindeki ülkeler arasında en yüksek 4’üncü enflasyon oranı bizde; yüzde 14,03. Venezuela, Arjantin ve İran önümüzde.

İŞ BULMAKTA ÜMİDİNİ KESENLERİN SAYISI

İş bulmaktan ümidini kesenlerin sayısı 600 binden 1 milyon 402 bine çıkarken, istihdam oranı yüzde 44’e gerilerken ne eğitim ne istihdamda olanların oranı yüzde 30’u aşmışken, kişi başına düşen gelir on beş yıl önceki seviyeye düşmüşken iktidar ortakları sanayide istihdamsız büyümeye sevinmektedir. İstihdam olmadan büyüme mümkün değildir arkadaşlar.

FAİZ SEBEP, ENFLASYON SONUÇ ALDATMACASI

Faizlerin yerlerde gezdiği dünyada “Faiz sebep, enflasyon sonuç.” aldatmacası içinde iş dünyamız yüksek faiz altında dünyayla rekabet şansını yitirmekte, millî gelirimiz geçen yıla kıyasla en iyi ihtimalle yüzde 17 daralmaktadır.

MAKAM ARAÇLARI

Bugün Cumhurbaşkanlığı kararıyla Alman otomobil üreticisi Volkswagen ve Audi’nin kamu kurumunun makam arabası olarak kullanılması yasaklandı. Özellikle kamu kuruluşlarında yoğun bir şekilde kullanılan Volkswagen Passat modelinin peyderpey Renault’a öncelik verilmek kaydıyla Ford ve Toyota markalarıyla değiştirilmesi istendi. Öncelikle, bu kararı yerinde bulduğumu ifade etmeliyim. Yerli otonun geciktirilmesinin de dolaylı vergi ile ithal otolardan alınan verginin yerli otodan alınamayacağı gerçeğinin de altını çizmek isterim; bu mantıkla geciktiriliyor.

Ülkesini, milletini, bayrağını seven, yerli üretimin önemine ve yerli malı kullanımının gerekliliğine hep dikkat çeken bir iş adamı olarak partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bir çağrıda bulunuyorum ve bu konuya örnek teşkil etmesi açısından diyorum ki: Sayın partili Cumhurbaşkanı, hadi gel, Diyanet İşleri Başkanının aracını Alman otomobili yerine Bursa’da üretilen yerli malı otomobille değiştirelim. Değişime önce kendimizden başlayalım, değişime önce örnek olması gereken insanlardan başlayalım.

Bu sürece nasıl gelmiştik? Bu kararın alınmasındaki asıl etken neydi? Manisa’ya yatırıma hazırlanan ancak bundan vazgeçen Volkswagen’in kararına karşılık gerçekleştirilen bir hamleydi. 3 Ocak 2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank çıktı “Bu işte biz değil, Volkswagen kaybeder.” açıklamasını yaptı. Kırk iki yıldır ticaretle uğraşan bir iş adamı olarak diyorum ki: Bu, yanlış bir yaklaşımdır. Yatırımcıya ihtiyaç duyduğunuz bir dönemde birilerine özenir, saraydaki birilerine özenir, Kasımpaşalı gibi, ağabeyiniz gibi taklit ederek bu açıklamaları yaparsanız ülkede yatırım yapacak ne yabancı sermaye ne yerli sermaye ne iş adamı bulursunuz. Siz bu ülkenin Bakanısınız, herkesten önce bağlı bulunduğunuz Bakanlığı kalkındırmak ve güçlendirmek sizin göreviniz olmalıdır; birinci önceliğiniz bu olmalıdır.