Ekonomi

İş bulamayan gençlere güzel haber: 2 yıl ücretsiz!

Okulların tedbir amaçlı kapatılması ile birlikte, ilkokul, lise ve üniversite öğrencileri uzaktan eğitim görmeye başladılar. Ancak corona virüsü mezuniyetlere engel olmadı. Mezun olacak olan gençler ise iş bulamaları durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklarından endişe ediyorlar. Bu konuda ise gençleri sevindirecek bir gelişme yaşandı. Mezun olanların 2 yıl boyunca genel sağlık sigortası (GSS) primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları bulunuyor.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle pek çok değişiklik meydana geldi. Okullar kapanınca eğitim dijital kanallar üzerinden ve uzaktan devam etti. Ancak bu süreçte mezun olacak öğrenciler hemen iş bulamadıkları takdirde sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklarından endişe ediyorlar.

2008 yılında kapsamlı değişiklik yapan 5510 Sayılı Kanun gereği 18 yaşından küçük Türk vatandaşlarına koşulsuz sağlık güvencesi sağlanıyor. Bununla birlikte lise ve dengi okul öğrencilerinde 20, yükseköğrenim görenlerde 25 yaşına kadar bu güvenceden faydalanılabiliyor. Ancak yapılan geçici bir düzenleme iş bulamayan ve prim borcu olanların 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak tanındı. Mezun olsa bile 2 yılı dolduran ancak iş bulamayan ve ödeme yapamayanlar bu yılın sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler. Bu süreçte prim borçları birikmeye devam edecek.

GSS hizmetleri ve ödemeleri hakkında merak edilenleri yazan Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre;2016 yılında yapılan değişikli birlikte bu yaz liseden mezun olan öğrenciler işe girmeseler de iki yıl boyunca GSS primi ödemeden sağlık hizmeti alabilecekler. Bu haktan faydalanabilmek için lise mezunlarının 20 yaşını aşmamaları gerekiyor. Üniversiteye başlayan genç ise yaş sınırı yükseltiyor, 25 yaşına kadar olan gençler sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. 23 yaşında üniversiteden mezun olan bir vatandaş işe girmese de 2 yıl bu haktan faydalanabiliyor.

Üniversite mezunları 25 yaşına kadar faydalanabiliyor

Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu ödememek için mezuniyetinden itibaren 2 sene izin veriliyor. 23 yaşında lisans mezunu olan bir vatandaş yüksek lisansa kayıt yaptırdığında 25 yaşına kadar sağlık hizmet alabiliyor. YÖK tarafından denkliği verilen yurt dışında okuyan vatandaşlar da bu haktan faydalanabiliyor.

Her ay 88.29 TL borç çıkartılıyor

 

Mezun olduktan 2 sene sonra işe giremeyenlere ise, her ay, 2020’nin rakamlarıyla 88.29 TL prim borcu çıkartılıyor. Borcu ödeme gücü olmayanlar, gelir testi başvuru yaparak borcunu devlete ödetebiliyor.

Ancak yapılan gelir testinde 2020 yılı itibarıyla ailede kişi başına düşen gelirin 981 liranın altında kalması gerekiyor. Ayrıca ailenin konut, araba gibi varlıkları olması da test sonucunu etkiliyor.

Geçici bir düzenleme iş bulamayan ve prim borcu olanların 31 Aralık 2020 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak tanındı.

2 yılı dolduran ancak ödeme yapamayanlar bu yılın sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler. Ancak bu süreçte prim borçları birikmeye devam edecek.