GündemKamu

İş Bankası’nda hesabı olanlar dikkat! Şubeye gitmeniz gerek

İş Bankası müşterilerine önemli uyarı geldi… İş Bankası müşterisi olanlara banka tarafından yazılı açıklama yapıldı. İş Bankası’nda 2021 ve 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak hesaplar için müşterilerin bilgilerini kontrol etmeleri eğer listede adı soyadı varsa da şubeye başvurmaları gerektiği bildirildi.

BANKADAN YAPILAN AÇIKLAMA

362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. Maddesine göre, yatırım kuruluşları nezdindeki yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğin 25. maddesinin 2.fıkrası gereğince bir sonraki takvim yılı içerisinde yatırım kuruluşları, nezdindeki zamanaşımına uğrayacak yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacak listesini Nisan ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde bir sonraki yıl sonuna kadar ilan etmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede; aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 2021 ve 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak olanlar için tabloda belirtilen tarihe kadar geçerli kimlik belgeleri ile hesaplarının bulunduğu şubeye veya şubelerimizden herhangi birine başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir.

Zamanaşımı listesinde olup olmadığını merak eden müşteriler, https://www.isbank.com.tr/zamanasimi linki üzerinden durumlarını kontrol edebilirler.