Ekonomi

İş Bankası listeyi yayınladı: İsim ve hesap bilgileri olan müşterilerin vakit kaybetmeden şubeye gitmesi gerekiyor!

İş Bankasında hesabı olan vatandaşlar için önemli bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan yazılı açıklamada, 2021 ve 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak hesaplar kapsamında, listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerin vakit kaybetmeden şubeye gitmesi gerektiği  ifade edildi.

İş Bankası zaman aşımına uğrayacak hesapların sahipleri için duyuruda bulundu. 2021 ve 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak hesaplar listesinde bilgisi bulunanların şubeye başvurmaları gerektiği ifade edildi.

Banka tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. Maddesine göre, yatırım kuruluşları nezdindeki yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 83. maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğin 25. maddesinin 2.fıkrası gereğince bir sonraki takvim yılı içerisinde yatırım kuruluşları, nezdindeki zamanaşımına uğrayacak yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacak listesini Nisan ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde bir sonraki yıl sonuna kadar ilan etmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede; aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin 2021 ve 2022 yılında zamanaşımına uğrayacak olanlar için tabloda belirtilen tarihe kadar geçerli kimlik belgeleri ile hesaplarının bulunduğu şubeye veya şubelerimizden herhangi birine başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne devredilecektir.