Ekonomi

İş Bankası ‘Geleceğe Öde’ platformu ile ücretsiz destek sağlayacak!

Corona virüsü salgını nedeniyle bankalarının vatandaşlara ve işletmelere destekleri devam ediyor. Kamu ve özel bankalar ekonomik sıkıntı çeken vatandaşlar için çeşitli kampanyalar ile destek sunuyorlar. Son olarak İş Bankasının pandemi nedeniyle nakit desteği çeken işletmeler için “Geleceğe Öde” platformunu ücretsiz kullanılmak üzere, hayata geçirdiği öğrenildi. Peki, ‘Geleceğe Öde’ platformu nedir? Nasıl faydalanılır?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle bankalar çeşitli kampanyalar başlattılar. Devlet bankaları ihtiyaç sahiplerine 6 ay ödemesiz bireysel ihtiyaç kredileri sunarken, özel bankalar da çeşitli kredi imkanları ve kampanyalar ile bu desteği devam ettirdiler. Son olarak işletmeler için bir destek haberi İş Bankası’ndan geldi. Banka corona virüsü pandemisi nedeniyle nakit desteği çeken işletmeler için “Geleceğe Öde” platformunu hayata geçirdi. Ticari faaliyetleri kesintiye uğrayan işletmelere yönelik, Bankanın teknoloji iştiraki Softtech tarafından oluşturulan platform ile pandeminin yarattığı ekonomik zorluklar sonucu işletmelerin yaşadığı nakit akışı zorluğuna çözüm sağlanması hedefleniyor.

‘Geleceğe Öde’ platformu nedir?

Müşterilerin hizmet veya ürünü sonradan almak üzere, küçük işletmelerin hayatta kalmalarına destek olmaları sağlanan, bu yönüyle bir dayanışma platformu olan “Geleceğe Öde”, kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor.

www.gelecegeode.com platformu üzerinde bireyler, müdavimi oldukları işletmelerin site içerisindeki ürün ve hizmetlerini kupon kurgusu üzerinden önden satın alıyor ve sonrasında satın almış oldukları ürün veya hizmetleri bu kuponlar karşılığında işletmelerde kullanabiliyor. Platform üzerinde yer alan işletmeler de, ön satış yaptıkları müşterilerine indirimli fiyatlarla kupon satışı yapıyor. Böylece bireyler avantajlı fiyatlardan yararlanırken, işletmeler de hiçbir komisyon ödemeden ön satış yaparak nakit akışlarına süreklilik kazandırıyor.
“Geleceğe Öde” platformu, sunduğu çözüm ile bireyler ve işletmeler için pandemi dönemi sonrasında da talep görecek uzun soluklu bir hizmet sunuyor.

Geleceğe Öde platformu nasıl çalışıyor?

Platform içerisinde yer almak isteyen işletmeler, başvurularını www.gelecegeode.com üzerinden gerçekleştiriyor. Platforma üye olan işyerleri, platform içerisinde kupon aracılığı ile satışını yapmak istedikleri ürün ve hizmetlere ilişkin bilgileri ve görselleri siteye ekleyerek kendilerine özel olarak oluşturulan alanda müşterileri ile paylaşıyor.

Bireyler de aynı şekilde, www.gelecegeode.com sitesinden ihtiyaçlarına göre işyeri seçip, sitede görüntülenen ürün veya hizmetleri indirimli olarak kupon karşılığı satın alıyor.

“İş Bankası ile Öde” alt yapısı, İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi, havale, mobil ödeme gibi farklı ve yenilikçi ödeme yöntemi altyapılarının uygulama programlama arayüzleri olan API’ler üzerinden işyerlerine açıldığı, farklı ödeme fonksiyonlarının tek başlık altında toplandığı bir ödeme yöntemi. Geleceğe Öde platformu üzerinden kupon aracılığı ile yapılan ürün veya hizmet alımlarında, İş Bankası ile Öde alt yapısının “havale ile ödeme” fonksiyonu kullanılıyor. Satış ve ödeme işlemi, bireylerin İş Bankası’ndaki hesaplarından alışveriş yapılan işletmelerin hesabına masrafsız havale yönetimi ile gerçekleşiyor.