Gündem

İrtibatı kesilen yük gemisinin battığı haberi geldi! 12 personelden haber alınamıyor

Zonguldak’ta yaşanan aşırı yağış ve fırtına nedeniyle etkilenen gemilere dair İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz Ereğli ilçesinde mendireğe çarpan bir yük gemisinin battığı ve içinde bulunan 12 Türk mürettebatla iletişim kurulamadığı belirtildi.

Yerlikaya, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri, AFAD, Kıyı Emniyeti, jandarma, emniyet ve itfaiye ekiplerinin hazır beklediğini ve olumsuz hava koşullarının düzelmesiyle arama kurtarma faaliyetlerine başlanacağını ifade etti.

Türkiye’den ihbar yağdı

Bakan Yerlikaya, Ereğli Kaymakamlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, aşırı yağış ve fırtınadan etkilenen diğer bölgelerde de önlemler alındığını ve bir dizi ihbarın geldiğini belirtti. Bu çerçevede, 16 ilde 1611 ihbarın yapıldığını ve çeşitli olaylar bildirildiğini söyledi. Diyarbakır ve Batman’da aşırı yağışlar nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralanan 50 kişiye şifa dilediğini ifade etti.

Yük gemisiyle irtibat kurulamıyor

Öte yandan, gemi kazasıyla ilgili Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türk bayraklı “Kafkametler” adlı geminin Karadeniz Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiği ve gemiyle irtibat kurulamadığı belirtildi. Hava ve deniz unsurlarıyla arama kurtarma faaliyetlerine devam edileceği ifade edildi.

Arama kurtarma başlayamadı

Ayrıca, Zonguldak Valiliği tarafından yapılan açıklamada, geminin en son askeri mendirekte görüldüğü ve olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalara başlanamadığı belirtildi. Bölgede AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı unsurların izleme çalışmalarının sürdüğü vurgulandı.

2 gemi daha karaya oturdu

Son olarak, AFAD tarafından yapılan açıklamada, Ereğli’de karaya oturan gemilere yönelik arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği ve birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere toplam 25 mürettebatın kurtarıldığı bilgisi paylaşıldı. İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen kargo gemisi ile ilgili çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden açıklama

Denizcilik Genel Müdürlüğü kaybolan ‘Kafkametler’ adlı Türk gemisine ilişkin açıklama yaptı. 12 personelin bulunduğu gemi ile temas kurulamadığının belirtildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bugün (dün) saat 10.29’da Türk bayraklı KAFKAMETLER gemisinden AAKKM’ye ulaşan EPiRB sinyali üzerine geminin K. EREĞLİ’de mendirek üzerinde AIS sinyali verdiği görülmüştür. Gemi kaptanının olaydan önce K. Ereğli askeri mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği bilgisi alınmıştır.

Gemi ile geçen sürede temas kurma çalışmalarından bir sonuç alınamamış ve gemi personeli ile herhangi bir görüşme sağlanamamıştır. Anılan bölgeye, kötü hava şartlarından ulaşmak ya da yakından görsel temas sağlamak mümkün olmamaktadır.

Hava müsaitliğine göre hava ve deniz unsurları ile arama ve kurtarma faaliyetlerine devam edilecektir.

Temruk Rusya’dan aldığı 1542 ton feerosilikon yükünü Aliağa’ya getirmek üzere sefere çıkan gemide 12 personel bulunmaktadır”

Zonguldak Valiliği’nden açıklama

Zonguldak Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, bugün saat 10.29 sıralarında İzmir Aliağa Limanına varmak üzere Karadeniz Ereğli Limanı’ndan hareket eden Türk bayraklı 12 mürettebatlı “Kafkametler” isimli yük gemisiyle iç limandan dış limana çıkış esnasında iletişim kesintisi yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, ticari gemi kaptanının Karadeniz Ereğli Askeri Mendireğine doğru sürüklendiğini rapor ettiği ve bu saatten itibaren gemi ve personeli ile herhangi bir irtibat kurulamadığı aktarıldı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle havadan ve denizden yaklaşma imkanı bulunmadığından bölgede bulunan AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı unsurlarca başlatılan izleme çalışmalarının devam ettiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Çalışmalara katılmak üzere deniz arama kurtarma, dalgıç ve AFAD kurtarma ekipleri hazır olarak bölgede bekletilmektedir. Olumsuz hava-deniz koşullarının müdahale imkanı vermesi ile havadan ve denizden arama-kurtarma çalışmalarına başlanacaktır.”

AFAD: Çalışmalar devam ediyor

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, Ereğli’de iki geminin karaya oturduğu ihbarı üzerine AFAD, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve itfaiye ekiplerinin bölgeye sevk edildiği belirtildi.

Arama kurtarma çalışmalarına süratle başlandığı vurgulanarak, “Yürütülen yoğun arama kurtarma çalışmaları sonucunda; birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere toplam 25 mürettebat kurtarılmıştır.” bilgisi verildi.

İçerisinde 12 mürettebat bulunan ve irtibat kesilen bir kargo gemisi ile ilgili çalışmaların ise aralıksız devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, AFAD Başkanı Okay Memiş’in çalışmaları yerinde koordine etmek üzere bölgeye gittiği duyuruldu.