Gündem

İran’da koronavirüsü can almaya devam ediyor! Ölü sayısı yükseldi

Alınan son dakika bilgisine göre İran'da koronavirüsü can almaya devam ediyor. Koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 237'ye yükselirken vak sayısı 7 bin 161'e yükseldi. İşte detaylar...

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü tüm dünyaya yayılmaya devam ederken Çin ve İtalya’nın ardından virüs nedeniyle en çok ölümün gerçekleştiği ülke İran oldu.

ÜLKEDEKİ ÖLÜ SAYISI 237’YE YÜKSELDİ
Virüsün ilk görüldüğü kent olan Kum’u karantina altına almamak konusunda ısrarcı davranan İran, inadının bedelini ağır ödüyor. Salgında 43 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte ülkedeki ölü sayısı 237’ye yükseldi.

Vaka sayısı ise 7 bin 161 oldu.İran ise tedbir kapsamında yeni bir karar aldı. Salgının önlenmesi için çalışmalarını sürdüren İran, 70 bin hükümlünün daha salgın önlemi kapsamında serbest bırakılacağı açıkladı.

İran Yargı Erki’ne bağlı “mizanonline” haber sitesine göre, Yargı Erki Yüksek Şura toplantısında konuşan Reisi, mahkumların toplumsal güveni zedelememeleri kaydıyla yeni tip koronavirüse zemin oluşturan hastalıklara sahip 70 bin mahkum için ev izni talimatı verdi.Söz konusu mahkumlarla ilgili resmi işlemlerin ivedilikle yerine getirilmesini isteyen Reisi, ev izni şartlarına ilişkin ayrıntılara ise değinmedi. İran’da hızla yayıldığı gözlenen yeni tip koronavirüsün, cezaevlerindeki mahkumları da tehdit ettiği gündeme gelmişti. Ülkede yeni tip koronavirüs nedeniyle 43 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 237’ye, vaka sayısının ise 7 bin 161’e yükseldi.