GündemTeknoloji

İnternet kullanan herkesi ilgilendiriyor: Fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi veriler için karar verildi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan internet kullanan herkesi ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Sayan tarafından yapılan açıklamalara göre, vatandaşlar isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verileri internetten kaldırabilecekler.

Türkiye’de internet kullanımı ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan düzenlemeler ile beraber, vatandaşların artık “Unutulma Hakkı”nı kullanabileceklerini söyleyen Sayan, böylece başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlandığını bildirdi.

Sayan internet üzerindeki verilerini sildirmek isteyen vatandaşların sulh ceza hakimliğine dilekçeyle başvurabileceklerini söyledi.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Avrupa ülkelerinde normatif olan unutulma hakkının vatandaşlarımız içinde uygulanması için büyük bir mücadele verdik. 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı kanun çerçevesinde, vatandaşlarımız artık ‘Unutulma Hakkı’nı kullanabilecekler. Peki unutulma hakkı nedir? Kişilerin ya da kurumların internet aramaları sonuçlarında isimleriyle ilgili çıkan haber, fotoğraf, video, bilgi ve belge gibi verilerin artık internet arama sonuçlarında olmasını istememe hakkıdır. Unutulma Hakkı; Dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlıyor.”