Gündem

ING Bank Türkiye’den çıkacak mı?

Alınan bilgilere göre ING Bank Türkiye'den çıkma kararı aldı. İddialara göre isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar bankanın potansiyel alıcılar ile görüşme yaptığını söyledi. İşte detaylar...

Bloomberg’den alınan bilgilere göre ING Türkiye birimini satmaya hazırlanıyor. İddialara göre bankanın potansiyel alıcılar ile görüşme yaptığını isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar bildirdi.

AÇIKLAMA YAPILMADI
ING’nin Türkiye biriminin satışı için nihai kararını vermediği de ifade ediliyor. ING yetkilisi konu hakkında açıklamada bulunmadı.

35 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARMA KARARI ALMIŞTI
Geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi’nin İtalyan ortağı Uni Credit Türkiye’den çıkma kararı almıştı. Geçen ay Reuters’ta yayınlanan bir haberde HSBC’nin Türkiye’den çıkmayı değerlendirdiği iddia edilmişti. HSBC dünya genelinde 35 bin kişiyi işten çıkarma kararı almıştı.

2007 YILINDA TÜRKİYE’YE GİRDİ
ING, finans sektöründe hizmet eden Hollandalı ING Grubu’nun sahibi olduğu, merkezi Hollanda’da bulunan bankanın Türkiye’deki kolu. 14 Aralık 2007’de ING Grubu Oyak Bank’ın bütün hisselerini satın aldı ve ING Bank Türkiye 7 Temmuz 2008 tarihinde faaliyetlerine başladı. 2019’da adı ING olarak değiştirdi. 2019 yıl sonunda ING Türkiye’nin konsolide aktif toplamı 65,4 milyar TL, vergi öncesi kârı ise 1 milyar 976 milyon TL oldu. Şube sayısına göre Türkiye’nin 15. büyük bankası olan ING Bank, 63 ilde toplam 219 şube ile faaliyet gösteriyor.