Gündem

Influencer’lara kötü haber! Reklam içerikli paylaşımlara düzenleme getirildi

Sayısı 60 bini geçen Influencer’lara kötü haber. Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Sosyal medya fenomenlerinin Instagram gibi sosyal medya platformlarında yaptığı reklam içerikli paylaşımlara düzenleme getirdi. Bu kapsamda, ürün tanıtımı yapan sosyal medya fenomenleri artık reklam, sponsor, işbirliği, hediye olduğu vurgulayacak.

Test edilmeyen ürünlerin reklamı yasaklanırken, tanıtım ürünleri satın almış gibi gösterilemeyecek. Eczacılar ile sağlık kuruluşlarının sunduğu ürün ve hizmetler tanıtılamayacak. Ticari reklamda filtreleme, efekt olduğu belirtilecek.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre YouTube ve Instagram TV’de video paylaşımlarında “daha fazla oku” gibi alanı tıklamak zorunda bırakmadan “Bu video reklam, ücretli işbirliği içermektedir. Hediye olarak aldım” ifadelerinden en az birine yer verilecek. Reklam yapanların hediye gelen tanıtım amaçlı kullandığı ürünleri kendi satın almış gibi göstermeleri de yasaklandı.

SAĞLIK ÜRÜNÜNE YÖNLENDİRME YASAK

Doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar ile sağlık kuruluşları tarafından sunulan mal veya hizmetlere yönlendirmede bulunulmayacak, bu mal ve hizmetlerin tanıtımı yapılmayacak.

HİKÂYEDE ETİKET KULLANILACAK

Snapchat ve Instagram hikâyeleri gibi içeriğin yalnızca kısa süreliğine görülebildiği reklamlarda, paylaşım süresince reklam verene ilişkin ad, marka, ticaret unvanı gibi tanıtıcı bilgilerden herhangi biri ile birlikte “#Reklam/ Tanıtım, #Sponsor, #İşbirliği, #Ortaklık ” gibi etiketler kullanılacak.

Etiket ve açıklamalarda paylaşımda kullanılan renkler, arka fondan ayırt edilebilir nitelikte, okunur büyüklükte olacak. Devlet tarafından test edilmemiş ürünlerin reklam verilmesi de yasaklandı.