Gündem

İnciraltı'ndan Erdoğan'a Mektup

İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) Başkanı Tayfun Karabulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yıllardır çözülemeyen imar problemi için mektup yolladı. Karabulut ve dernek yöneticileri geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ağırlanmıştı. Soyer’in sürece dair sözler vermesi gündeme gelmişti.Gelinen aşamada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir adım atılmayınca Karabulut, Bahçelerarası ve İnciraltı’nın imar planlarının hazırlanması için Ankara’dan çözüm talep etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yolladığı mektupta süreci özetleyen Karabulut, ayrıca randevu da istedi.

Mektupta şunları dile getirdi, ‘İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER), Türkiye’nin en değerli yerlerinden biri ve İzmir’in büyüme noktası olan İnciraltı ve Bahçelerarası’nın beşinci nesil toprak sahiplerinin birlikteliği ile 1994 yılında kurulmuş ve kuruluş tarihinden bu yana beş nesildir toprak sahibi olan üyelerimizin mağduriyetlerini farklı platformlarda duyurmaya çalışmıştır. Yaklaşık 5 milyon metrekareyi kaplayan ve yüzde 99 şahıs mülkiyetinde olan bölgemiz:

-1991 yılında Resmi Gazetede Turizm Bölgesi ilan edilmiş,

-İki kez EXPO’da aday olmuş,

-İki kere planlama çalışması yapılmış, son olarak 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan planlama ise açılan dava sonucu iptal olmuş bir alanı kapsamaktadır.

– Bölgemiz, İzmir’in yerleşim ve ticaret alanlarının ortasında atıl ve milli ekonomiye hiç bir katkısı olmayacak şekilde sahipsiz kalmıştır.

– Borlu su nedeniyle tarım yapma imkanı kalmamıştır. Bölge tarımsal vasfını kaybetmiş, şehrin ortasında kalan bir alan olması nedeniyle de tarımsal faaliyet için istihdam olanağı bitmiştir.

– SİT ilanından sonra kanunda öngörülen süre çok geçmiş olmasına rağmen, geçiş dönemi yapılaşma koşulları belirlenmediği için çivi bile çakılmaya imkan verilmeyen arazilerimizin toprak sahipleri, yüksek emlak vergileri nedeniyle mağdur olmaktadır.

– Ülkemize ve şehrimize turizm, istihdam, ticaret ve yeşil alan olarak büyük katkı sağlayacak düzenlemeleri, ne yazıktır ki beş nesildir toprak sahibi olan bizlerin dört nesli görememiş ve son günlerine kadar devletimizden gelecek bir haber için umutla beklemişlerdir.

Bugüne kadar pek çok siyasetçiden bizlere verilen ve her seferinde yeniden umudumuzu arttıran sözlerin gerçekleşmediğini görmek bizler için yıkım olmuştur.

Ülkemizin, şehrimizin ve İzmirlilerin kaybedecek ve de bizlerin artık dayanacak bir günü dahi kalmamıştır.

Mağduriyetimizi aktarmak, değerli görüşlerini almak üzere Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için randevu talep ettiğimizi saygılarımızla arz ederiz’ ifadeleri yer aldı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı