Gündem

İmzalar atıldı: Türkiye’ye Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz BioNTech aşısı teslim edilecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı yeni açıklamalar ile Türkiye’ye Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz BioNTech aşısı teslim edileceğini bildirdi. İşte Bakan Koca’nın o açıklamaları…

Vaka sayılarındaki artışlardan sonra vatandaşlar Türkiye’ye corona virüsü aşılarının ne zaman geleceğini merak ediyordu. Bu kapsamda dün açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den aşının Pazar gecesi yola çıkacağını bildirmişti. Bakan Koca, resmi twitter hesabından son dakika açıklamalarında bulunarak, Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının ne zaman geleceğine ilişkin de bilgilendirmede bulundu.

Bakan Koca tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

BIONTECH aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini PROF. DR. UĞUR ŞAHİN hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.

Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte MART ayı sonuna kadar 4.5 MİLYON doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 MİLYON doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.

Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili SORUMLULUK KABUL ETMEK İSTEMEMESİYDİ. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan ONAM ALINACAK.

Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında PROF. DR. UĞUR ŞAHİN hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim.