GenelGündemSağlık

İmmün yetmezliği nedir?

Koronavirüs pandemisi sırasında tekrar hayatımıza giren ve herkesin merak ettiği İmmün yetmezliği nedir? Hastalığı nasıl etkiliyor? İşte detaylar

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı saran koronavirüs salgını hayatımıza pek çok tanımı dahil etmeye devam ediyor. Son olarak Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi Merve Mercan(23)’ın, koronavirüs tanısı konduktan sonra, 45 günlük yaşam savaşını kaybetmesiyle tekrar gündeme gelen immün yetmezliği nedir sorusu araştırılıyor.

İMMÜN SİSTEMİ NEDİR?

İnsan vücudunun en önemli savunma sistemlerinden biri bağışıklık sistemi, yani immün sistemidir. İmmün sistemi vücudumuzun savunma mekanizmasıdır.Vücuttaki mikropları ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan bir sistemdir.

İMMÜN YETMEZLİĞİ NEDİR?

Vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemimizi oluşturan elemanlardan birinin fonksiyon bozukluğu ya da yokluğu immün yetmezlik hastalıkları olarak tanımlanır. Kalıtsal ya da genetik nedenlere bağlı geliştiği zamanlarda ise hastalık, primer immün yetmezlik (bağışıklık sistemi yetmezliği) olarak tanımlanır. Bu bozukluklar doğumsal ya da edinsel olabilirler.

İlgili Makaleler

Bağışıklık sisteminde bir sorun olduğunun en önemli göstergesi de sürekli olarak kendini tekrar eden infeksiyonlardır.

İMMÜN YETMEZLİĞİ TANISI KOYMAK İÇİN İZLENEN BELİRTİLER NELERDİR?

•Tekrarlayan, tedavisi zor, hayatı tehdit eden ve olağan dışı mikroplarla oluşan enfeksiyonlar

•Tekrarlayan zatürre, sinüzit ve kulak enfeksiyonları

•Vücutta iyileşmeyen yaralar

•Ciltte ya da iç organlarda apse oluşumu

•Lenf bezi veya dalak büyümesi

•Tekrarlayan ateş

•Dişlerin erken kaybı, tekrarlayan diş eti iltihabı

•Deri ve genital bölgede yerleşik çok sayıda yaygın siğil varlığı

•Ailede primer immün yetmezlik hastalığı öyküsü

İMMÜN YETMEZLIĞI TANISI

Primer immün yetmezliği tanısı koymak için, hastalıktan şüphelenilen hastalara fizik muayene ve laboratuvar testleri uygulanır. İlk aşamada genel tarama testleri, ikinci aşamada ise “bağışıklık yetmezlikleri” konusunda uzmanlaşmış personelin değerlendirdiği başta akım sitometri olmak üzere bir dizi immünolojik testler yapılır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu