Genel

İmar Barışı uzatıldı mı? İmar Barışı ne zaman sona erecek? Bakan Kurum açıkladı!

Bakan Kurum açıkladı, İmar barışı süreciyle ilgili uzatılacak mı, uzatılmayacak mı? Başvurular ne zaman sona erecek? Başvurular nasıl yapılacak işte bu soruların yanıtını Bakan Kurum açıkladı…

“SÖZ KONUSU DEĞİL”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “İmar Barışı” konusu ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kurum, İmar Barışı’nda sürenin uzamasının söz konusu olmadığını ifade etti. Kurum, “15 Haziran’da imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor. Ödemelerimiz de 30 Haziran’da tamamlanmış olacak. Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar. Artık ikinci aşamada da mülkiyetlerine geçerek bu mülkiyet problemlerini çözmüş olacağız.” dedi.

İMAR BARIŞIYLA ALAKALI NEREYE BAŞVURULACAK?

mar barışıyla ilgili bir diğer soru ise başvuruların nereye ve nasıl yapılacağıyla ilgili. Bunun cevabını da Çevre ve şehirclik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. Anadolu Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Haseki, imar barışı işlemleriyle ilgili “Yapı kayıt işlemleri e-devletten yapılacak!” dedi.

EN ÇOK BAŞVURU HANGİ İLLERDE OLDU?

Haziran 2018 tarihinde başlatılan İmar Barışı uygulamasına şu ana kadar toplam 9.8 milyon başvuru geldi. Af kapsamında devlet kasasına giren toplam gelir ise 18 milyar 418 milyon 733 bin lira oldu. En çok başvuru yapılan il 1.7 milyon ile İstanbul olarak açıklandı. İstanbul’u 795 bin 934 ile İzmir, 452 bin 295 başvuru ile Ankara izledi.

İMAR AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

İmar Barışı, 31 Aralık 2017’den önce inşa edilen imara uygun olamayan kaçak yapıları kapsıyor. Yani bu tarihten sonra üretilen yapılar af kapsamına dahil edilmiyor.

İMAR BARIŞINDAN FAYDALANAN KİŞİ SAYISI?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar.” dedi.

Bir cevap yazın