Gündem

İmamoğlu: Biz geldikten sonra araçların markaları değiştirilmiş

Best FM’e konuşan İBB İmamoğlu, istifa eden yöneticiler ve makam araçları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İmamoğlu, İBB’nin idaresini devraldıklarını ama iştiraklerde durumun böyle olmadığını belirterek “Örneğin İBB bünyesinde istifa etmiş genel sekreter ‘x’ iştirakinde yönetici. Oradan istifa etmiyor. Bir an önce genel kurulların yapılması gerek. Oraya katacağımız yeni yöneticiler var. Bu bakımdan bence çok etik davranılmıyor. Süreci takip ediyor arkadaşlar” dedi.

İSTİFA EDİN KARDEŞİM

İmamoğlu şu açıklamayı yaptı:

“Örnek veriyorum ben genel sekreterim istifa ettim. İştiraklerden de istifa edin kardeşim. Genel kurul kararı alın. Yeni bir ekip yeni bir dönem… Biz bütçe yöneteceğiz. İBB’nin yaklaşık 20 milyarlık gerçekleşen bütçesi var. Bir de 35 milyara yakın iştirakler bütçesi var. O bütçeleri yönetebilmemiz için oradaki yönetim kurullarına insanları atamamız lazım bizim. Görevlendirmemiz lazım. Orada genel kurulların yapılması lazım. Orada yüzde 100 sorumluluk sahibi olabilmiş değilim. Niye? Oradaki yöneticiler ısrarla diyorlar ki biz gitmeyiz. 3 ay kaybettik, 40-45 gün daha niye kaybedelim? Hızlıca karar alacaklar diyecekler ki ‘Çarşamba günü yapalım genel kurullarımızı.’ Veda edecekler. Biz de hizmetleri için teşekkür edeceğiz. Ama bakacağız, inceleyeceğiz. Ondan sonra biz kadrolarımızla oradaki süreci yönetmeye başlayacağız.”

MAKAM ARACI ENFLASYONU

Türkiye’de ekonomik durumun kötü olduğunu ama koşullar iyi olsa da kamunun malının israf edilemeyeceğini kaydeden İmamoğlu “Kamu alanında 16 milyon insanın hakkının olduğu bir yerde her kuruşu dengeli ve hesaplı harcamak zorundasınız. Makam aracı işi bu kurumda bir enflasyon. Enteresan değişimler var. Çok hızlı bir şekilde bazı marka değişiklikleri tespitlerimiz var. ‘X’ marka arabalar varken belediyenin kurumunda, iştirakinde bir baktık ki biz göreve gelince yerine ‘Y’ marka gelmiş. Sözüm ona lüks olan gitmiş biraz daha aşağısı gelmiş. Firmalarla yapılan sözleşmelerde bunu yapabiliyorsunuz, değiştirebiliyorsunuz” dedi.

İmamoğlu, şu anda bilgi alma konusunda zorluklar yaşadıklarını anlatarak bürokrasideki bazı sıkıntıların normal olduğunu söyledi. Daha önce söylediği “Yenikapı’da makam araçlarını sergileyeceğim” sözünün hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sıkıntıları aşacağız. Aştıktan sonra hızlıca dediğimizi yapacağız. Bu cumartesiyi hedef koydum. Arkadaşlarım bu sabah bana bir kısım bürokratik zorlukları anlattılar. Bazı iştiraklerden makul cevaplar alamıyoruz. Bazı müdürlükler bize cevaplarını ulaştıramadılar gibi geri dönüşleri var. Ama eninde sonunda bunu oraya yığacağız. Başka şeyleri de anlatacağız. Hata yapmışsa da hesap soracağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı