Ekonomi

ILO’dan Gençler İçin Kötü Haber ! Her 6 Gençten Biri…

Yapılan açıklamada corona virüsü nedeniyle dünya genelinde her 6 gençten birinin işsiz kaldığı belirtildi. Ayrıca önümüzdeki süreçte corona virüsünün ekonomiye etkilerinin daha net görüleceği ifade edildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü yaptığı açıklamalarında gençlerin iş ve kariyer olanaklarının yıllar boyunca corona virüsü salgınının olumsuzluklarıyla etkilenebileceğini belirtti. BM’ye bağlı ILO ise dünya genelinde 29 yaş altındaki her altı çalışandan birinin corona virüsü nedeniyle çalışamadığını duyurdu. Ayrıca açıklamada corona virüsü salgını krizi nedeniyle önlem alınmaması durumunda gençlerin işsizlik sorununun ileri dönemde daha da artabileceği belirtildi.

“10 YIL YA DA DAHA UZUN SÜREBİLİR”

Corona virüsü salgınının istihdam piyasasına etkilerini ele alan dördüncü raporu yayımlayan İLO genel Direktörü Ryder “Tehlike şu ki…genç insanların başlangıçta yaşadığı bu şok, on yıl ya da daha uzun sürebilir” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte corona virüsü öncesinde yapılan araştırmaya 2019 yılı itibariyle dünya genelindeki genç işsizliğe yer verildi. Ayrıca corona virüsü salgını öncesi küresel düzeyde genç işsizliğin yüzde 13.6 olduğu, dünya genelindeki 267 milyon gencin ne bir işte çalıştığı ne de eğitim aldığı belirlendi.

“ÜÇLÜ ŞOK YAŞADILAR”

Ayrıca yapılan araştırmada gençlerin salgın nedeniyle üçlü bir şok yaşadığı uyarısı yapıldı ve gençlerin sadece iş kaybına uğramadıkları, eğitimlerinin eksik kaldığı ve istihdam piyasasına giriş veya iş değiştirmelerinin de zorlaştığı vurgulandı.

Ayrıca ILO tarafından yayımlanan rapora göre dünya çapında 178 milyon gencin %40’ının krizden en fazla etkilenen otel ve restoran sektörlerinde istihdam edildiği, çalışan gençlerin dörtte üçünün ise kayıt dışı ekonomide yer aldığı belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler