Eğitim

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri dikkat: Bedava yüzlerce tablet dağıtılacak!

Türkiye’de ilk kez 11 Mart 2020 tarihinde tespit edilen corona virüsü nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim görmeye başlamışlardı. Öğrencilerin teknolojik araç gereç ihtiyaçları için ise tablet dağıtımları gerçekleştirilmişti. Gelen yeni haberlere göre ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türk Telekom (IS:TTKOM) ortak bir projeye başladı. Söz konusu proje ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yüzlerce tablet dağıtımı yapılacak.

Türk Telekom tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na 10 bin adet tablet bağışı yapıldı. Konu hakkında açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “6 Eylül itibarıyla başlattığımız yüz yüze eğitim sürecinde, karantina nedeniyle okula 10 gün ara veren öğrencilerimize canlı derslerle uzaktan eğitim veriyoruz. Bu süreçte ihtiyacı olan öğrencilerimize ücretsiz tablet desteği sağlıyoruz. Türk Telekom tarafından bağışlanan 10 bin tableti de bu kapsamda çocuklarımıza ulaştıracağız. Türk Telekom’a eğitime verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ederim. ” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ise “Türk Telekom olarak, ülkemizi dijitalleştirme konusunda öncelikli alanlarımızdan birisi de eğitim. 2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, daha önce de pek çok projede iş birliği yaptığımız Milli Eğitim Bakanlığımıza 10 bin adet tablet bağışlama kararı aldık. Böylelikle maddi durumu yetersiz olan öğrencilerimizin de derslerini teknolojiye uygun şekilde takip ederek, ödev ve araştırmalarını rahatça yapmaları mümkün olacak. Türkiye’nin dijital ayak izini daha da arttıracak bu anlamlı ve değerli projeyi gerçekleştirme fırsatı sunan başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer olmak üzere, emeği geçen tüm bakanlık çalışanlarına da teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasını yaptı.

Öğrencilere kaynak desteği

Milli Eğitim Bakanlığı olarak okullarda tüm sınıf ve kademelere ücretsiz yardımcı kaynak desteği sağladıklarını söyledi. Bu kapsamda açıklama yapan Bakan Özer, “Bu kaynakları, her ayın ilk haftası elektronik ortamda tüm öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin kullanımına açıyoruz. Bugün bir sürpriz yaptık, Ağrı’da bu materyallerden temel eğitimde 100 bin, ortaöğretimde ise 40 bin adet bastırarak öğrencilerimize ücretsiz dağıtacağız. Aynı zamanda bin tane de tablet dağıtacağız.” İfadelerini kullandı.