Ekonomi

İlk ödeme bugün 2. ödeme ise 14 Nisan’da yapılacak! Duyuru yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 6 Ocak’ta Resmi Gazete üzerinden yayımlanan duyuruda bu yıl verilecek ilave tediyelerin tarihlerinin paylaşılmasının ardından Ocak ayı içinde ilk tediye ödemelerinin yatırılacağı bildirilmişti.

TEDİYENİN İLK TAKSİTİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Yapılan açıklamaya göre, ilk ödeme 27 Ocak, kalan kısım ise 14 Nisan’da hesaplara yatırılacak. Maden işçilerine yönelik ilave tediye ödemesinin tamamı ise 22 Aralık’ta ödenecek

27 ocak ve 17 nisanda yapılacak ödemelere ilişkin Cumhurbaşkanı kararında şu ifadeler yer aldı:”6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2023 yılında, mezkur Kanunun 1 inci maddesine göre yapılacak ilave tediyenin birinci yarısının 27/1/2023, diğer yarısının 17/4/2023 tarihinde ödenmesine, 2- Söz konusu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yer altı işlerinde çalışanlarına 2023 yılında, aynı Kanunun 2’nci maddesine göre ayrıca yapılacak ilave tediyenin tamamının 22/12/2023 tarihinde ödenmesine, 6772 sayılı Kanunun 4 öncü maddesi gereğince karar verilmiştir.”

TEDİYE NEDİR?

Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumlar ve belediyelerde çalışan işçi statüsünde çalışan personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için bir aylık tutarında devletçe verilen ikramiye ödeneğidir.

Küresel piyasaların gözü kulağı FED’in gerçekleştireceği toplantı ardından açıklanacak faiz kararında. Altın, dolar ve kripto para yatırımcıları, FED’in ocak ayında faiz politikasını ne yönde uygulayacağını merak ediyor. Aralık ayında yapılan 50 paz puanlık artırımla beraber ülkede faiz oranı 4.25-4.50 seviyesine yükseltilmişti. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak
Küresel piyasaları yakından ilgilendiren FED toplantısının ocak ayı takvimi merak konusu oldu. FED faizi aralık ayında 50 baz puan artırarak art arda 7. kez faiz yükseltmişti. 2023 yılının ilk faiz kararı ise ocak ayının son günlerinde yapılacak toplantıda verilecek.

FED, 2023 yılının ilk faiz toplantısını 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde yapacak. Kararın ardından FED Başkanı Powell’ın 1 Şubat akşamı açıklama yapması bekleniyor.