Gündem

İlk defa İstanbul’da çamurda canlı virüs tespit edildi!

22 pilot ilde atık su noktalarından haftalık alınan numuneler, laboratuvarlarda analiz ediliyor. Yapılan analizler sonucunda corona virüsü salgınının yayılımı belirleniyor. Bu kapsamda flaş bir açıklamada bulunuldu. Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi tarafından yapılan açıklamalarda, “ İlk defa İstanbul’da çamurda canlı virüs tespit edildi.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinatörlüğünde atık sulardan alınan numuneler ile Covid-19 salgının yayılımı belirleniyor. Bu kapsamda 22 pilot ilde haftalık numuneler alınmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Adana, Şanlıurfa, Erzurum ve Samsun’da atık sularda yapılan analizlerde yayılımın yüzde 40’ı İngiliz varyantı oluşturuyordu. Eylül ayının sonuçları ise henüz açıklanmadı.

ATIKSULARDAN OLASI VARYANTLAR TESPIT EDILEBILECEK. TURKIYE ICIN ATIKSULARDAKI VAKLARI GOSTEREN GUNCEL HARITA FOTO-ANKARA-DHA

Öte yandan konu ile ilgili olarak DHA’dan Şaduman UNUTMAZ- Oğuzhan DEMİR’in haberine göre, Türkiye Su Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi,önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da canlı virüs tespit edildi

Açıklamalarında İstanbul’da çamurda canlı virüs tespit edildiğini söyleyen Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi “Koronavirüsü yakaladığınız zaman canlı olmuyor. Biz onun bazı noktalarını yakalıyoruz. Atık su arıtma tesisinde çamur kısmı da vardır. İlk defa İstanbul’da çamurda canlı virüs tespit edildi. Bunun üzerine, ‘Çalışılırken dikkatli olunması gerekli’ diye yayınlar yaptık, belediyeler ile iletişime geçtik. Canlı tespit edilmesi 15 gün süren deneyler sonucu oluyor. O kadar uzun süre canlı kalması bize de enteresan geldi. Çoğunlukla virüs parçalanmış olarak geliyor çünkü yağ tabakası ile kaplı olduğu için deterjan sabun bunları çok çabuk götürmüş oluyor” ifadelerin kullandı.

22 pilot ile ilave olarak yaz aylarında Akdeniz ve Ege bölgesindeki 27 tatil beldesinden 2 haftalık periyotlar ile takip edildiğini söyleyen Prof. Dr. Saatçi, 1Asemptomatik dediğimiz semptomlarını göstermeyenler de atık su analizlerinde sonuç verdiğinden bölgesel vaka yayılımlarını bu analizler ile net tespit edebiliyoruz. Daha önemli olan yeni varyantlar çıkıyor, virüs kendisini değiştiriyor. Yeni nesil sekans analizleri ile varyant analizlerine de başladık. Tüm varyantları atık sudan tespit edebiliyoruz” açıklamasında bulundu.