Gündem

İlde flaş karar: Giriş-çıkışlar yasaklandı, kuaför ve berberler kapatıldı!

Koronavirüs önlemleri kapsamında karantina uygulamaları sürüyor. Çanakkale’nin Biga ilçesinde bağlı Paşaçayı köyü artan vaka sayılarının ardından karantinaya alındı. Köye giriş-çıkışlar yasaklanırken berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin faaliyetleri kısıtlama boyunca durduruldu.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Paşaçayı köyü, vaka sayısının artması ve çok sayıda temaslı kişinin bulunması nedeniyle 14 gün boyunca karantinaya alındı. Jandarma ekipleri ise girişlerde önlem aldı.

EV ZİYARETLERİ DE YASAKLANDI

Tedbirler kapsamında toplu ibadet edilmesi, karantina süresince ertelendi. Cenaze namazları, bu süreçte namaz saatlerinden önce belirlenecek uygun vakitte kılınacak ve defin işlemleri kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilecek. Maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uyum sağlanacak. Karantina süresi boyunca ev ziyaretleri de yasaklandı.

Öte yandan kısıtlama süresi boyunca tüm eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verildi. Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin faaliyetleri kısıtlama boyunca durduruldu. Köy minibüsleri, işçi servisleri gibi her türlü toplu taşıma araçlarının köye giriş- çıkışı kısıtlandı. Karantina süresince Paşaçayı’nda yaşayanların temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak.