EkonomiGündemManşet

İkramiye tarihleri ve nasıl alınacağı açıklandı: 3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında emekliler bankalara gidebilir mi?

Milyonlarca emekli tam kapanma sürecinde bayram ikramiye ödemelerini ve emekli maaşlarını almak için bankalara gidip gidemeyeceklerini merak ediyor. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. İçişleri Bakanlığı “3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak emekli maaş ve ikramiye ödemeleri için emekliler bankalara gidebilecek mi?” sorusunu yanıtladı.

Emekliler Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri ve maaşlarını almak için gün sayıyorlar. Ancak sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle ödemeler için bankaya gidip gidemeyeceklerini merak ediyorlar. İçişleri Bakanlığı emeklilerin maaş ödemesinin yapılacağı bankanın en yakın şubesine gidip gelinebileceğini söyledi.

Ödemeler hakkındaki açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Tam kapanma dönemi içerisinde 3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemeleri;

Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve sürelere uyulmak,

TC Kimlik numarası veya diğer usullere göre açıklanacak olan takvim ve süreler içerisinde kendi grubuna denk gelen sürede kullanmak,

Maaş ödemesinin yapılacağı Banka’nın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek,

Güzergah ve zaman kuralına uygun davranılmak,

kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve atm’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Vatandaşlarımızın bu muafiyeti Banka’nın ikametine en yakın şubesine en kısa sürede geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük önem taşınmaktadır.

Maaş/aylık/ücret veya ikramiye ödemeleri sırasında fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere salgınla mücadele tedbirlerine aykırı görüntülerin oluşmaması için mülki idare amirlerinin koordinasyonunda banka yönetimlerince gerekli gerekli tedbirler alınması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak personel sayısının artırılması gerekmektedir. Yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi amacıyla bu dönemde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecektir.

Bayram ikramiyeleri ne kadar?

Geçtiğimiz senelerde bayram ikramiyeleri bin TL olarak hesaplara yatırılıyordu. Bu sene Ramazan Bayramı ikramiyeleri 1.100 TL olarak hesaplara yatırılacak.