Gündem

İkinci pik hakkında önemli açıklama: Bununla mücadele edebilecek bir toplumuz!

Türkiye’de corona virüsü salgını henüz son bulmadı. Bu kapsamda hem Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan hem de Bilim Kurulu Üyelerinden önemli uyarılar gelmeye devam ediyor. Mevcut durum değerlendirmesi yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, güncel vaka sayısının biraz daha artması durumunda ikinci pik yaşanabileceğini ifade etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük corona virüsü tabloları yayınlanmaya devam ediyor. Son günlerde vaka sayısı binin üzerinde seyrediyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, “Nisan ayında pik yaşadık. İkinci bir pik tabii ki yaşayabiliriz. Şu anda yaklaşık bin 500’lü rakamlara geldik. Eğer bu rakam daha da ilerlerse, bulaşıcılık artarsa, ikinci bir pik yaşarız. Bize yakışmaz, biz bununla mücadele edebilecek bir toplumuz. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız.”ifadelerini kullandı.

 

 

Bir süre böyle yaşayacağız

Normalleşme döneminde kurallara uymanın öneminden bahseden Özkan, “ Sosyal hayata ve iş hayatına başlandı. Bu süreçte kurallara uyarak, işlerimizi yürütebiliriz. Bunu toplumumuz biliyor, ancak davranışına yansıtırken zorlanıyor. Bunları yapabilmek için çevre düzenlemesi de gerekiyor. Örneğin, ‘toplu taşımada mesafeye uyun’ diyorlar. Çok kalabalık olarak ve mesafeye uyulamıyor. Mümkün olduğunca mesafeye uymaya çalışmak, arkamızı dönmek ve kişilerle yüz yüze gelmemek gerekiyor. Bu önlemlere uyarak, bunları aşmaya çalışmalıyız. Kontrollü sosyal hayatımızda artık bir süre böyle yaşayacağımızı düşünüyorum. Onun için alışmamız gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler