EkonomiGündem

İkinci kez başlatılan karşılıksız 1100 TL pandemi desteğine kimler başvurabilir?

Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından destek sağlanıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.” İfadelerini kullandı. Peki, ikinci kez başlatılan pandemi yardımından kimler faydalanabilir?

Corona virüsü salgını ekonomik olarak da olumsuzluklara neden oluyor. Bu olumsuzluklar nedeniyle vatandaşların mağdur olmasını önlemek için devlet tedbir kararladı aldı. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi ailelere pandemi desteği ödeniyor. Bu konuda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödemelerin 1100 TL olarak gerçekleştiğini bildirdi.

İkinci kez gerçekleştirilen pandemi desteğine kimler başvurabilir?

AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.

Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.

5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak. İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar yararlanamayacak.

Pandemi desteğine başvurular nasıl yapılacak?

Devlet tarafından vatandaşlara yapılan pandemi desteğine başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek. Desteğe T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre,

0- Pazartesi
2-Salı
4-Çarşamba
6-Perşembe
8- Cuma günlerinde olmak üzere başvurular yapılabilir. Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilir.