Ekonomi

İkinci el teknoloji ürünleri alacakları sevindirecek haber: Garanti belgesi verilecek!

İkinci teknoloji ürünlerinin belli merkezlerde paketlenip tekrar vatandaşa satılması için standart geliyor. Ekonomik olarak ikinci ele yönelen vatandaşların mağduriyetini önlemek için getirilen düzenleme ile birlikte pek çok değişim yapılacak. İkinci el telefon satın alan vatandaşlara, ürünün bakım ve onarımı için garanti belgesi verilecek.

Türkiye’de sıfır teknoloji ürünlerdeki fiyatların yüksekliği nedeniyle pek çok vatandaş ikinci ele yöneliyor. Ancak ikinci el telefon, tablet, dizüstü bilgisayar, masa üstü bilgisayar alan vatandaşlar bazen satın aldıkları ürünlerin bozuk olduğunu farkedebiliyorlar. İkinci el elektronik aletler nedeniyle yaşanan mağduriyetleri önlemek için Sanayi Bakanlığı yeni bir çalışma yaptı.

Bakım ve onarımdan satış merkezi sorumlu

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre, bakanlık tarafından yapılan çalışma ile ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik’ yakın bir tarihte yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin en dikkat çeken maddesine göre ise belli merkezlerde satılan ikinci el elektronik ürünler artık garanti belgesine sahip olacak. Bu kapsamda bakım, onarım, montaj gibi satış sonrası hizmetlerden satış merkezi sorumlu olacak.

Yenilenmiş ürün sayılacak olan ikinci el teknolojik ürünler sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak. Ürünün yanında garanti belgesi ve Türkçe kullanım kılavuzu da verilecek.

İlgili Makaleler