Kamu

İkinci el araç fiyatları Eylül’de mi düşecek? Kamu bankaları taşıt kampanyası devam ediyor mu?

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle normalleşme döneminde kamu bankalarının çeşitli destek kredileri açıklandı. Bu kapsamda verilecek kredilerden biri de taşıt kredisi. Araba almak isteyenleri sevindiren krediye vatandaş tarafından yoğun ilgi gösterildi. Şimdi ise internet sayfaları üzerinden ikinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceği ve taşıt kampanyalarının devam edip etmediği merak ediliyor.

Corona virüsü salgını sonrası Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası tarafından yapılan ortak açıklama ile vatandaşlara taşıt kredisi verileceği açıklandı. Uygun finansmanlı krediye vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Şimdi vatandaşlar ikinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceğini merak ediyorlar. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, fabrikaların hepsinin pandemi dönemine ayak uydurmaya çalıştıklarını belirterek, lojistik zincirinin hala eski seyrine dönmediğini açıkladı.

Şahsuvaroğlu , 2-3 ay sonra araç bulunurluğunun yükselmesi ile beraber ikinci el fiyatlarının da dengeleneceğini belirttiği konuşmasında, “Ama şunun da altını çizmek istiyorum; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün ‘ileride ikinci el fiyatları düşer’ diyebilelim. Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü olan bir durum. Herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı yok. Çünkü Avrupa’daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı.” İfadelerini kullandı.

Eylül sonrası döneminde fiyat düşüşlerine işaret eden Şahsuvaroğlu, “Araç bulunurluğunun eylülde artmasını bekliyoruz. Çünkü fabrikalar, yan sanayi ve tedarik zinciri ancak eski hızına eylül ayı ile birlikte ulaşabilir. Bu 1-2 aylık bir zaman… Bu zaman diliminden sonra ben istenilen aracın böyle 1-2 ay beklenmeden bulunabileceğini öngörüyorum. Dolayısıyla sıfır araç bulunurluğu yeteri seviyeye geldikten sonra ikinci elde de bir fiyat dengelenmesi olur.” Açıklamasını yaptı.

Ziraat Bankası taşıt kredisine ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

1.El-Sıfır Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi

Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık %0,49 – %0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunmaktayız.

50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,69 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 10,7983’tür.

 


2.El Taşıt Destek Kredisi

İkinci el binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize %0,82 faiz oranı azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli ile 2. El Taşıt Destek Kredisi ürünü sunmaktayız.

2. El Binek Otomobil ve Ticari Taşıt Kredilerinde azami üst limit 150 Bin TL olacaktır.

Bu kapsamda, 7 yaşına kadar ikinci el otomobiller için kredi kullanılabilecektir.
50.000 TL tutarlı, 36 ay vade, aylık %0,82 faiz oranı, %0,50 kredi tahsis ücreti ile kullandırılan taşıt kredisinin yıllık maliyet oranı % 12,8768’dir.

Ziraat Bankası ile anlaşmalı otomobil markaları:

Hyundai, Ford, Toyota, Fiat, Honda

Vakıfbank ile anlaşmalı otomobil markaları:

Fiat, Honda, Toyata, Hyundai

Halkbank ile anlaşmalı otomobil markaları:

Binek otomobiller:

Fiat, Toyata, Hyundai, Ford

Ticari otomobiller

BMC, Fiat, Ford, Mercedes, Otokar, Isuzu, Gaz, Karsan, Otokar

İlgili Makaleler