Kamu

İkinci el araç almak isteyenler dikkat: 13 Ağustos’tan itibaren başlıyor!

Kamu bankaları tarafından sağlanan taşıt kredileri vatandaşların araba sahibi olmak isteklerini arttırdı. Bankalardan sağlanan krediler ile ikinci el araçlara yoğun ilgi gösteriliyor. Son yaşanan gelişmelerin yanında ikinci el araç almak isteyenlerin 13 Ağustos tarihine dikkat etmesi gerekiyor. 13 Ağustos'tan itibaren ikinci el araçta yeni bir dönem başlıyor.

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası tarafından yapılan ortak açıklama ile vatandaşlara taşıt kredisi verileceği duyuruldu. Kamu bankaları tarafından sağlanan kredilere yoğun ilgi gösteren vatandaşlar ikinci el araç satın almak için başvurularda bulundular. 13 Ağustos tarihinden itibaren ise araç alım satımında yeni dönem başlıyor.

İşte alım satımda yeni kurallar

150 bin kilometre ve 8 yaş üzerindeki ikinci el oto alım satımları için 13 Ağustos tarihinden itibaren şu kurallar geçerli olacak:

8 yaş ve 150 bin kilometre üstü bütün araçların satışı için, TSE belgeli oto ekspertiz firmalarından rapor zorunluluğu olacak.

Ekspertiz firmaları TSE belgesi zorunlu olacak. TSE belgesi alan firmalar, ekspertiz raporu için, kaportadan aksamına kadar her ayrıntıyı inceleyecek.

Satış için ekspertiz raporu da zorunlu olacak.

Standartları karşılamayan şirketlerin faaliyetleri sonlandırılacak.

İlgili Makaleler