Ekonomi

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek? 2020’de ÖTV indirimi gelecek mi?

Kamu bankaları tarafından vatandaşlara verilen taşıt kredisine yoğun ilgi gösteriliyor. Bu sene araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar ikinci el araba fiyatlarının ne zaman düşeceğini araştırıyorlar. Peki, 2020’de ÖTV indirimi gelecek mi?

Normalleşme dönemi destekleri kapsamında vatandaşlara Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından taşıt kredileri veriliyor. Sıfır ve ikinci el araçlar için verilen kredilere vatandaş tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. Bu sene araba sahibi olmak isteyen vatandaşlar, “2020’de ÖTV indirimi gelecek mi?” ve “İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?” sorularının cevaplarını araştırıyorlar.

2020’de ÖTV indirimi gelecek mi?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu daha önce yaptığı açıklamalarda bu sene ÖTV indirimi beklenmediğini açıklamıştı. Şahsuvaroğlu konu hakkında, “Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz.” İfadelerini kullandı.

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek?

Corona virüsü salgını nedeniyle bir çok fabrika üretimi durdurmuştu. Bu nedenle araç bulunabilirliği de sıkıntıya girdi. Şahsuvaroğlu ikinci el fiyatlarının ne zaman düşebileceğine ilişkin değerlendirmesinde, “Araç bulunurluğunun eylülde artmasını bekliyoruz. Çünkü fabrikalar, yan sanayi ve tedarik zinciri ancak eski hızına eylül ayı ile birlikte ulaşabilir. Bu 1-2 aylık bir zaman… Bu zaman diliminden sonra ben istenilen aracın böyle 1-2 ay beklenmeden bulunabileceğini öngörüyorum. Dolayısıyla sıfır araç bulunurluğu yeteri seviyeye geldikten sonra ikinci elde de bir fiyat dengelenmesi olur.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler