Gündem

İkinci el araba fiyatları ne kadar oldu? Satışlar patladı

Türkiye’de sıfır otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı yılın sonunda başlatılan kampanyalarla büyük ilgi gördü. İkinci el hareketlilği ise günden güne artışa geçti.Türkiye’de yapılan binek otolar için başlatılan kampanyadan araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar oto showroomlarına akın etti.Başta Volkswagen ve Renault grubu olmak üzere önde gelen markaların yeni modelleri için araştırmalarını tamamlayan tüketiciler, cazip taksit seçenekleriyle 2019’un ÖTV, hurda indirimi, harç ve diğer vergi avantajlarından yararlanmaya çalışıyor. 

Online pazarında ise geçen yılın ilk 9 ayında 1 milyon 268 bin 200 adetlik satış gerçekleşti. Bu da söz konusu dönemde yüzde 0,4’lük artışa işaret etti. Sadece eylül ayında ilana çıkarılan araçların yüzde 85’i yeni sahiplerini buldu. Yıl sonunda bu oranın yüzde 1’lere yaklaştı. İkinci elde üst segment araçlara olan ilgi nedeniyle de fiyatlar 6 ay öncesine göre 30 ila 40 bin lira arasında arttı. En çok fiyat artışı gerçekleşen segment ise C-Sedan oldu. 5 -7 arasındaki orta halli bir aracın fiyatı 60 bin liradan başlarken lüks sınıfına giren 3-4 yaşındaki araçların fiyatı 200 bin lira seviyesinden başlıyor.İkinci el online otomotiv pazarında Türkiye’de üretim yapan markaların satışı, geçen ay toplam satışın yüzde 38,7’sini oluşturdu. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) ikinci el online pazar raporundan derlediği bilgilere göre, Türkiye ikinci el otomotiv online pazarında bu yılın 11 ayında 1 milyon 595 bin 64 adetlik satış gerçekleşti. Bu da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2’lik artışa işaret etti. Kasım ayında ise ikinci el online otomobil ve hafif ticari araç pazarında toplam 164 bin 219 adet satış oldu. Satışlar, geçen yılın kasım ayına göre yüzde 36, önceki aya kıyasla da yüzde 1 artış gösterdi.


İLK 10 MARKA, SATIŞLARIN YÜZDE 76’SINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Geçen ay ikinci el online pazarda en çok tercih edilen otomotiv markası 23 bin 450 adet satışla Volkwagen oldu. Volkwagen’i, sırasıyla 22 bin 497 adetle Renault, 16 bin 510 adetle Fiat, 16 bin 23 adetle Ford, 9 bin 262 adetle Opel, 8 bin 565 adetle Mercedes-Benz, 8 bin 201 adetle BMW, 7 bin 391 adetle Peugeot, 7 bin 222 adetle Hyundai ve 4 bin 996 adetle de Toyota izledi.Söz konusu ilk 10 marka, ikinci el online toplam pazardaki satışların yüzde 76’sını gerçekleştirdi. İlk 10 marka sıralamasında bir değişiklik olmazken, kasımda Peugeot, 169 adet fazla satışla yılın başından bu yana 8’inci sırada yer alan Hyundai ile yer değiştirdi. Diğer markaların toplam satışı ise 40 bin 102 olarak kayıtlara geçti.

FİYATLAR NEDEN YÜKSEK?
Sıfır araçlar ile 2. el araçlar arasındaki fiyat farkının yüzde 20’lere düşeceğini belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, “Genelde Türkiye’de Kasım ve Aralık ayları yaklaştığında ikinci el ve sıfır sektörlerinde yıl sonu indirimleri beklenir ve daha düşük fiyatlar olacağı tahmin edilir. Fakat bu yıl bunun tersi oluyor” dedi. Batı, şunları söyledi:

Bir cevap yazın