Ekonomi

İkinci El Araba Almak İsteyenler İçin Sevindiren Tarih Açıklandı

Corona virüsü pandemisi nedeniyle sıfır araç stokları tükendi. Bundan dolayı ikinci el arabalar için talepler arttı. İkinci el araba fiyatları da suni bir şekilde arttı. Bu fiyatlar hakkında Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu bir açıklama yaptı ve durgunlaşma ve dengelenme için tarih verdi.

İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar her geçen gün artıyor. Salgın nedeniyle sıfır araç stokları tükendi. Durum böyle olunca ikinci el araba alımı için talep arttı. Fabrikaların yaklaşık olarak 3 ay çalışmaması nedeniyle dünya genelinde sıfır otomobil stoklarında tükenme meydana geldi. Haziran ayı itibarıyla otomobil fabrikalarının yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte 3 ay önceden verilen siparişler teslim edilmeye başlandı.

Salgın süresinde toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşların sayısı oldukça arttı. Bundan dolayı ikinci el araba almak isteyen vatandaşların sayısı arttı. Sıfır araç bulunmadığından dolayı vatandaşlar ikinci el arabalara yöneldi. Fiyatların suni olarak her geçen yükselmesi karşısında ise otomobil almak isteyenler şu an için beklemeye başladı. Bunun yanı sıra ÖTV indiriminin olacağına dair iddialar gündeme gelirken bu iddialar sektör temsilcileri tarafından yalanlandı.

2 – 3 AY SÜRE VERİLDİ

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ikinci el otomobil fiyatlarında artış ve dalgalanma hakkında açıklamalarda bulunarak 2-3 ay sonra taşların daha da yerine oturmasını beklediğini ve araç bulunurluğunun yükselmesiyle birlikte ikinci el fiyatlarının da dengeleneceğini ifade etti.

Murat Şahsuvaroğlu, fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“Ama şunun da altını çizmek istiyorum; biz genç ve dinamik bir ülkede yaşıyoruz. Yani geçmiş dönemden bugüne kadar neyin fiyatı düştü ki bugün ‘ileride ikinci el fiyatları düşer’ diyebilelim. Bu arz-talep dengesindeki ters orandan ötürü olan bir durum. Herkesin şu anda, aynı anda istediği arabayı alma şansı yok. Çünkü Avrupa’daki fabrikalar da zaten mayısın üçüncü haftasında üretime başladı.”

“EYLÜL AYI GİBİ DURGUNLAŞIR”

İstanbul Bağcılar’da ikinci el otomobil ticaretiyle uğraşan galeri sahibi Cumhur Halıcı, fiyatlardaki yükselişlerin satın alma planlarını ertelediğini ve bu nedenle vatandaşların ikinci el araç alırken temkinli davrandığını belirtti. Cumhur Halıcı bu konu hakkında şöyle konuştu:

“İkinci el piyasasında fazla alım-satım olmuyor. Fiyatların her geçen gün yükselmesi alıcıları caydırıyor. Vatandaşlar 70-80-90 bin liraya iyi araba almak istiyorlar ancak şu anki durumda iyi arabaların fiyatları ikinci elde 120-130 bin liradan başlıyor. Bununla birlikte biz galerici olarak sattığımız arabanın yerine aynı fiyata araba alamıyoruz. Örneğin 100 bin liraya sattığım arabanın aynısını yine aynı fiyattan bulamıyorum. Piyasada fiyatların sürekli artması galericiler için iyi değil.

İkinci el otomobillerin fiyatları Eylül ayı gibi durgunlaşır. Fiyatlar geriye gelmez ancak stabil hale gelebileceğini düşünüyorum.”

İlgili Makaleler