Ekonomi

İkinci El Araba Alacak Olan Vatandaşlara Önemli Uyarı

Yapılan açıklamada ikinci el araba alımı ve satımı yapılan alım-satım işi yapılan online sitelerde, bazı kişilerin araçlarını 'opsiyonlanmıştır' yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterdiği iddia edildi. Bu doğrultuda bir süre sonra opsiyondan çıkarılan aracın artık ederinin üzerinde satıldığı ifade edildi.

Corona virüsü salgını nedeniyle toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar ikinci el arabalara yöneldi. Bundan dolayı ikinci el araba fiyatlarında bir artış gözlemlendi. Ayrıca sıfır araç üretiminin pandemi sürecinde bir dönem durması, sonrasında talebin altında üretimin olmasının da yine artışta etkili olduğu ifade edildi. Galericiler ve vatandaşlar tarafından ikinci el araç fiyatlarının artmasında önemli bir etkenin de ‘opsiyonlanma’ oyunu olduğu vurgulandı ve Opsiyonlanmıştır’ yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterilen araçların piyasada suni bir artışa neden olduğu vurgulandı.

“SUNİ BİR ŞİŞİRME VAR”

İkinci el otomobil alım-satım işiyle uğraşan evli ve 2 çocuk babası Fahri Karlık bu durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Karlık konu hakkındaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Son dönemde ikinci el otomobil satışı yapan internet sitelerinin tamamında ‘opsiyonlanmıştır’ ibareli ilanlara rastlıyoruz. Aslında bu bir oyun. Fiyatların artması yönünde yapılan bir oyun. Adam 100 bin liralık aracına 120 bin lira yazıp ‘opsiyonlanmıştır’ ibaresini ekleyip piyasanın yükselmesine neden oluyor. Benim başımdan geçen bir olayı anlatayım; ben bir otomobili almak için sahibiyle 85 bin TL’ye anlaştım. Sonra vatandaş beni arayıp ‘fiyatlar yükselmiş ağabey ben 87 istiyorum’ dedi. Ben de ‘tamam’ dedim. Sabah buluşmak için mekanına gittim. Dedi ki aracı alacağım kişi bana. ‘İnternetten opsiyonlanmış araçlar gördüm. Aracımın fiyatından daha yüksekti. Kafam karıştı. Şu an aracı satmayı düşünmüyorum’ dedi. Bu opsiyonlanma yüzünden alacağım aracı, alamadım. Suni bir şişirme var. Bu piyasaları yükselten bir olay. İnsanları aldatmaya yönelik bir olay”

“10-15 BİN LİRA FAZLASINA SATILMIŞ GİBİ GÖSTERİYORLAR”

Otomobil almak için ikinci el bayilerini gezen Can Türk ise açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde internette ‘araç opsiyonlanmıştır’ diye bir şey çıktı. 100 bin liralık araba 105 bin liraya opsiyonlanmıştır gibi paylaşımlar var. Aracın değerini 10- 15 bin lira fazlasına satılmış gibi gösteriyorlar. İstediğim fiyata bir türlü araç bulamadım, arıyorum”

İlgili Makaleler