Gündem

İkinci Dalga İçin Kritik Uyarı ! Eylül Ayında Mutlaka Bu Aşıyı Yaptırın

Enfeksiyon Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul corona virüsü salgını ve ikinci dalga hakkında kritik bir uyarı yaptı. Ertuğrul açıklamalarında vatandaşların Eylül- Ekim gibi grip aşısı olmasını istedi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul CNN TÜRK’te canlı yayına katıldı. Ertuğrul burada yaptığı açıklamalarında corona virüsü ikinci dalga hakkında değerlendirmelerde bulundu ve vatandaşlara bir uyarı yaptı.

Bülent Ertuğrul konu hakkındaki açıklamalarında “Haziran başı ile birlikte herkes pandemi ortadan kalmış gibi davranınca, serbestleşmenin hızla alınması, birtakım sektörlerin hızla açılmış olması sonuçta böyle bir tablo ile karşı karşıya bıraktı.Önlemler ile birlikte devam ediyor olabilseydik, şuan bu röportajı yapmıyor olabilirdik.” ifadelerini kullandı.

“AŞILARINIZI YAPTIRIN”

Bülent Ertuğrul şu an aktif hasta sayısının 12 bin civarında olduğunu ifade ederek buraya 84 binlerden inildiğini 24 Nisan’da 80 bin aktif hastanın olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

“Yaklaşık 3-4 ayda bu seviyeye indik. Tekrar Nisan ayındaki dönemlere dönerse, böyle devam ederse ne yazık ki sonbaharda biz hekimlerin beklentisi o, korkuyoruz, tedirginiz ondan, sağlık sistemimiz tekrar zorlanmaya başlayacak, yoğun bakımlarımız tekrar dolmaya başlayacak. Özellikle şunu belirtmek istiyorum, sonbaharla birlikte mevsimsel grip yani influenza dediğimiz, onunla birlikte gelmesi bizi gerçekten çok zorlayacak. Ben buradan bir uyarı da yapmak istiyorum. Lütfen Eylül-Ekim gibi influenza yani grip için, grip aşılarınızı yaptırın. Özellikle risk grubunda olanlar, ileri yaştakiler… Yaptırın ki bizim influenza açısından riskimiz azalsın, biz o dönemde sadece COVİD-19 ile uğraşalım. Aşılarınızı yaptırın. Zatürre aşılarınızı da yaptırmadıysanız mutlaka yaptırın, kış dönemine hazırlıklı olarak girelim.”

İlgili Makaleler