Gündem

İkinci bir virüs salgını kapıda mı?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılmış durumdayken şimdi de flaş bir iddia ortaya atıldı. Çin'de 2. olarak yayılacak virüs salgını dünyayı etkileyecek mi? İşte detaylar...

Koronavirüsü salgını tüm dünyanın düzenini alt üst ederken alınan bilgilere göre Çin’de 2. bir virüs vakası ortaya çıkmaya başladı. Koronavirüsü salgını ABD, İspanya ve İtalya’yı kötü bir şekilde etkilerken dünyadaki tüm canlı yaşamını tahmin edilemez boyutlarda değiştirdi.

MİLYONLARCA DOMUZU ENFEKTE EDEBİLİR
Bu ihtimal, yüksek oranda olasılık dışı olsa da, Yunyang Country’deki domuz çiftliğinden gelen raporlar, çiftlikte ölümcül Afrika Domuz Gribi virüsü ile temas etmiş ve illegal yollarla başka bir bölgeye taşındığı belirtilen 300’e yakın domuzun bulunduğunu gösteriyor. Çinli yetkililer, durumu kontrol altında tuttuklarını belirtiyor. Virüs kontrol edilemezse milyonlarca domuzu enfekte edebilir.

ÖLÜM SAYILARINI SAKLIYORLAR MI?
Bu virüsün bilinen bir aşısı olmadığı ve hayvan yemi aracılığı ile bulaşabileceği de gelen bilgiler arasında. Verilen bilgilere göre virüs bulaştığı insanların derilerinde kırmızı lekelere neden oluyor ve solunum zorluğu yaşatıyor. Semptomlar arasında koronavirüs belirtilerinden de olan yüksek ateş ve kuru öksürük de bulunuyor. Çinli yetkililerin bu virüsle ilişkili ölüm sayılarını gizlediği ve virüse ilişkin yayın yapan doktorları cezalandırdığına dair söylentiler de bulunuyor. Şu an için bu virüsün Covid-19 kadar hızlı yayılmadığı da bilgiler arasında.

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı