Kamu

İhtiyacı olanlara 1000 TL destek başvuruları devam ediyor mu? Devlet destek sonuçları açıklandı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü salgını nedeniyle ‘Ekonomik İstikrar Paketi’ni açıklamış ve İhtiyacı olanlara 1000 TL destek sağlanacağını duyurmuştu. Yapılan bu açıklamanın ardından yapılan destek ödemelerinin birinci ve ikinci faz ödemeleri tamamlandı. Peki, 3. Faz ödemelerinin sonuçları açıklandı mı? Destek başvuruları devam ediyor mu? İşte cevabı…

Türkiye’de corona virüsü salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlara bazı destekler sağlanıyor. Pandemi 1000 TL sosyal destekte bunlardan bir tanesi. Birinci ve ikinci faz ödemeleri 4 milyondan fazla ödeme yapıldı. Başvuruları alınmaya devam eden 3. Faz ödemelerinde ise 6 milyondan fazla başvurunun yapıldığı öğrenildi. Henüz ödeme yapmayan ya da başvuru sonuçlarını bekleyen vatandaşlar internet sayfaları üzerinden bu konular hakkındaki sorularını sormaya devam ediyor.

Kimler destekten faydalanamaz?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce kimlerin destekten faydalanamayacağını belirttiği açıklamasında, “Onlar kimlerdi? Faz 1 ve faz 2’ye başvurup halihazırda 1000 lirayı vermiş olduklarımız. Hanesinde kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneğinden ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olanlarla emekli başvurularını değerlendirmeye almayacağımızı belirtmiştik başvuru esnasında.” İfadelerini kullanmıştı.

Kimler destekten faydalanabilir?

65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında,
halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı,
Silikozis Aylığı,
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
Öksüz Yetim Yardımı,
Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,
Şartlı Eğitim Yardımı,
Şartlı Sağlık Yardımı,
Çoklu Doğum Yardımı,
Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödemeden faydalanabiliyorlar.

Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Devletin Pandemi 1000 TL desteğine başvuran vatandaşlar, kendilerine ödenek çıkıp çıkmadığını e-Devlet üzerinden öğrenebilir ve yine başvurularını e-Devlet üzerinden yapabilirler.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

TC Kimlik Numarasının son hanesi;
0 olan vatandaşların Pazartesi,
2 olan vatandaşların Salı,
4 olan vatandaşların Çarşamba,
6 olan vatandaşların Perşembe,
8 olan vatandaşların Cuma günlerinde başvuruları alınacaktır.
Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecektir.

BAŞVURU YAPMAK VE SONUÇ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ.