GündemManşet

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni sokağa çıkma yasağı açıklaması!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bu kapsamda İçişleri Bakanlığı tarafından bugün yeni bir açıklama yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat Pazartesi gününden itibaren hafta içi 21.00 ila 05.00 saatleri arasında, hafta sonu 12 Şubat Cuma akşamı saat 21.00’de başlayıp 15 Şubat Pazartesi günü saat 05.00’e kadar süren sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 29.048 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığı bildirildi. İşte bakanlığın o açıklaması…

Salgının yayılmasını önlemek için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan flaş bir açıklama geldi. Bakanlık resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan açıklamada, yasağa uymayanlara kesilen cezalara yer verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması: Covid-19 salgını ile mücadelede toplumsal ve bireysel sağlığımızın korunmasına yönelik olarak uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmektedir.
Bu kapsamda; hafta içi 21.00 ila 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlanmıştır.
Sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulanmıştır. 8 Şubat Pazartesi gününden itibaren hafta içi 21.00 ila 05.00 saatleri arasında, hafta sonu 12 Şubat Cuma akşamı saat 21.00’de başlayıp 15 Şubat Pazartesi günü saat 05.00’e kadar süren sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 29.048 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır.
Pandemi ile mücadelemiz sona erip, normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz.
Aziz milletimize; bu süreçte göstermiş olduğu sabır, fedakârlık ve anlayıştan dolayı teşekkür ediyoruz.