Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan flaş sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle hafta içi belirli saatlerde ve Pazar günleri tüm gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. 81 ilde uygulanan kısıtlamalar ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığı flaş bir açıklamada bulunuldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda, 8-15 Mart tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 25 bin 372 kişiye adli ya da idari işlem uygulandığı bildirildi.

Küresel pandemiye karşı ülkemizde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanıyor. Kısıtlamalar hakkında İçişleri Bakanlığı kamuoyuna yeni bir bilgilendirmede bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Koronavirüs salgınıyla mücadelede kontrollü normalleşme dönemindeyiz. Bu dönemde illerimiz vaka sayılarına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek şeklinde risk gruplarına ayrılarak tedbirler bu seviye gruplarına göre belirlenmiştir. Yeni süreçte ülke genelinde hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında devam etmektedir.

Hafta sonlarında ise; düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında,yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerimizde ise, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar günün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmaktadır.

Bu kapsamda 8-15 Mart tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 25 bin 372 kişiye adli ya da idari işlem uygulanmıştır. Salgınla mücadelemiz sona erip, tam normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz. Aziz milletimize; bu süreçte göstermiş olduğu sabır, fedakârlık ve anlayıştan dolayı teşekkür ediyoruz.”