Gündem

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile yeni genelge!

Alınan son dakika bilgisine göre İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede yazılanlara göre lokanta, restoran, kafe, kıraathane, çay bahçesi gibi işletmelerin kapanış saatlerinde ruhsatta belirtilen saatler olacak. Böylelikle koronavirüs ile mücadele kapsamında kapanış saatlerinde kısıtlama kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine yeni genelge gönderildi. Koronavirüs ile mücadele kapsamında virüs ile mücadelede kontrollü sosyal hayat döneminde lokanta, restoran, kafe, kıraathane, çay bahçesi gibi işletmelerin kapanış saatlerindeki kısıtlama kaldırıldı.

RUHSATTA BELİRTİLEN SAATE KADAR AÇIK KALACAK

Bu çerçevede;daha önce illere gönderilen genelge ile faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan lokanta/restoran/kafe/kıraathane vb. işyerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’a kadar hizmet verebilecekleri talimatlandırıldığı, söz konusu işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatlerinin 24.00’a uzatıldığı anımsatıldı. Yine illere gönderilen genelge ile marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldığı hatırlatıldı. Genelgede, gelinen aşamada; Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21 Temmuz’dan itibaren lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırıldığı, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine karar verildiği ifade edildi. Valilikler ve kaymakamlıklarca konuyla ilgili olarak gerekli İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının alınacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu