GündemManşet

İçişleri Bakanlığı yeni genelge yayımladı: 7 Mayıs Cuma gününe kadar uzatıldı!

Gelen son dakika haberine göre, İçişleri Bakanlığı yeni genelge yayımladı. Tam kapanma sürecine ilişkin yayımlanan genelgede çalışma izinleri görev belgeleri ile ilgili yeni kadar açıklandı.

İçişleri Bakanlığı çalışma izni görev belgesi formunun işveren ve çalışan tarafından manuel düzenlenerek imza altına alınarak kullanılabilmesi ile ilgili yeni genelge yayımladı. Söz konusu genelgede e-başvuru sistemi üzerinden belge alamayanların önceki izin belgelerinin geçerliliği 2 gün daha uzatıldığı bildirildi. Buna göre belgeler 7 Mayıs Cuma gününe kadar geçerli olacak.

Denetimler ile ilgili açıklama

Ayrıca genelgede valiler ve kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde çalışma izni görev belgeleri detaylı olarak kontrole tabi tutulacağı ve herhangi bir suiistimalin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirileceği belirtildi.

Genelgeye göre;

Esas usul olan e-başvuru sitemi üzerinden 2 Mayıs saat 17.00’ye kadar 2.677.000 çalışma izni görev belgesinin verildiği,

Muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-başvuru sistemi üzerinden çeşitli nedenlerle belge alamayanlar için ise işveren ve çalışanların taahhütlerinin ve imzalarının bulunduğu, yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldı.

Ayrıca muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden henüz çalışma izni görev belgesi alamayan;
İşyeri sahipleri,

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,

Kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı bildirilmiştir