Gündem

İçişleri Bakanı Soylu Patlamanın Bilançosunu Açıkladı: Şehitlerimiz ve Yaralılarımız Var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sakarya'da yaşanan patlamanın ardından bölgeye gitti. Bakan Soylu burada bir patlamanın bilançosunu açıkladı. Bakan Soylu söz konusu açıklamalarında patlamanın başında patlayıcı madde imha timi olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sakarya’da yaşanan patlamanın ardından bölgeye giderek çok önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında patlamanın başında patlayıcı imha timi olduğunu belirten Bakan Soylu fabrikadaki patlayıcı maddelerin orada durmaması için karar alındığını taşınabilecek yerler için alternatifler bulunduğunu Cumartesi gününden bu yana 15 ton maddenin taşınmaya başladığını vurguladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarında patlamanın bilançosunu da belirtti. Buna göre Bakan Soylu açıklamalarında hastanelerde 11 jandarma personelinin ve bir de kamyon şoförünün bulunduğunu 3 kişinin hayati tehlikesi olduğunu ve kamyon şoförünün de hayati tehlikesinin bulunduğunu vurguladı. Ayrıca Bakan Soylu patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinde olan birisi de alanın güvenliğini almakla sorumlu olan jandarma personelinin şehit olduğunu belirtti.

BAKAN SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamaları şöyle oldu:

* Fabrikadakı patlayıcı maddelerin orada durmaması için karar aldık. Taşınabilecek yerler için alternatifler bulundu. Cumartesi’den bu yana 15 ton madde taşınmaya başlandı.

* Buradaki patlayıcılar havai fişek olunca, oranın ormana yakın olması nedeniyle burada patlatmanın çok daha doğru olacağı konusunda arkadaşlarımız karar verdi.

* Patlatmanın başında da bizim Ankara’dan gönderdiğimiz patlayıcı madde imha timimiz var. Onların sevk ve idaresinde savcıların kontrolünde patlatma işlemi gerçekleştirildi. 15 tondan kalan 1.5 tonluk mühimmat varken bu müessif olay başımıza geldi.

* Patlayıcı maddeler orada da soğutuluyor, burada da. Buna yönelik usulle birlikte bu mühimmatlar imha edilir. Buraya getirilip fitil boşaltma esnasında bir patlama meydana geldi.

ŞEHİTLERİMİZ VAR

* Patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinde olan birisi de alanın güvenliğini almakla sorumlu olan jandarma personelimiz şehit oldu.

* Aracın şoförü şu anda ağır yaralı. Şu anda ameliyatta. Yine Kocaeli’de hastaneye sevk edilen bir jandarmamız var. Ve yine aynı zamanda kaburgasında bir ağrı olan bir jandarma personelimiz var.

HAYATİ TEHLİKESİ OLANLAR VAR

* Hastanelerde 11 jandarma personelimiz var. Bir de kamyonun şoförü var. 3 arkadaşımız haricinde hayati tehlikesi olan yok. Hayati tehlikesi olan kamyon şoförü arkadaşımız var.

* Bu konuyla ilgili adli idari soruşturma devam ediyor. Mülkiye ve emniyet müfettişleri buraya intikal edecekler. Adli ve idari soruşturma sonucunda bir eksiklik varsa bunu takip edip sonuçlandıracağımızı ifade etmek istiyorum.

* Jandarmamızın patlayıcı madde imha timi var. Sadece burası değil, sınırlardaki mayınları temizlemek de bizim görevimiz. Bu konuda uzmanlaşmış arkadaşlarımız var. Ağrı’da da sınırda mayın temizleme işini de arkadaşlarımız yapıyor. Daha önceki 15 tonluk bölüm de arkadaşlarımız tarafından patlatıldı.

* Burada ne olduğunu? Nasıl oluştuğunu? İhmal var mı? Bunların hepsini araştırmanın sonucu öğreneceğiz.

* İmha edilecek kalan mühimmat şu anda yaklaşık 1.5 ton. Onun haricinde imha edilecek mühimmat yok.

İlgili Makaleler