Teknoloji

Hurda malzemeler ile yaptığı araç: 2 TL ile 50 km yol gidiyor!

Ordu’nun Altınordu ilçesinde yaşayan ve elektronik aletlere de meraklı olan 35 yaşındaki Sinan Akkuş, çevre kirliliğini önlemek, yakıt tasarrufu yapmak ve eşi ile birlikte sahilde dolaşabilmek adına elektrikli araç üretmeye karar verdi. Ordu’da cep telefonu ve bilgisayar tamiri üzerine iş yeri bulunan Sinan Akkuş, hurdadan topladığı parçalar ile elektrikli araç yaptı. Peki bu aracın ne gibi özellikleri var?

Hurda malzemeleri kullanarak elektrikli araç yaptı

 

Sinan Akkuş, hurdadan topladığı parçalar ile elektrikli araç 2 TL’lik şarj ile yaklaşık 50 kilometre yol giden araç, saatte 55 kilometre hıza ulaşabiliyor. Sinan Akkuş, aracını büyük kısmını hurdacılardan topladığı parçalarla yaklaşık bir ayda tamamladı.

Araç nasıl özellikleri var?

Elektrikli araçla 3 kişi yolculuk yapabiliyor

Yaklaşık 5 saatte 2 TL maliyetle tam şarj oluyor.

Araç yaklaşık 50 kilometre yol gidebiliyor.

7 adet aküsü ve çift elektrikli motoru bulunuyor.

Araçta ses sitemi ve geri manevra için vites de yer alıyor.

Hurda malzemeleri kullanarak elektrikli araç yaptı

“Çok güzel kullanımı var ayrıca sessiz”

Aracın, 3 kişi ile birlikte rampalarda dahi zorlanmadan gidebildiğini belirten Sinan Akkuş, “Aracımız elektrikli ve yapım aşaması yaklaşık bir ay sürdü. 4 bin watt değerinde çift motor var, bunlar da akü ile çalışıyor. Araç 3 kişiyle istenilen rampayı çıkabiliyor, gücü çok güzel. 50 kilometre yol yapıyor ve saatte yaklaşık 55 kilometre hıza ulaşıyor. Çok güzel kullanımı var ayrıca sessiz.” ifadelerini kullandı.

Hurda malzemeleri kullanarak elektrikli araç yaptı

“Maliyeti düşürmek adına parçaların çoğunu ikinci el malzemelerden ve hurdacılardan toparladım”

Yapım aşamasında, çoğunlukla hurdacılardan aldığı malzemeleri kullandığını ifade eden Akkuş, “Maliyeti düşürmek adına parçaların çoğunu ikinci el malzemelerden ve hurdacılardan toparladım, ortaya da güzel bir araç çıktı. Aracı görenler nereden aldığımı ve kiralık olup olmadığını çok soruyor. Arkamdan koşan çok oluyor. İnsanlara kendim yaptığımı söyleyince şaşırıyorlar, çok ilgi çekiyor” şeklinde konuştu.

Hurda malzemeleri kullanarak elektrikli araç yaptı

 

“Akaryakıt çok pahalı. Bunu 2 TL’ye şarj edip, 50 kilometre yol yapabiliyoruz”

“Araçta ses yok, hava kirliliği yapmıyor. Şu anda akaryakıt çok pahalı. Bunu 2 TL’ye şarj edip, 50 kilometre yol yapabiliyoruz. Bu aracı eşim ile birlikte sahilde gezmek için yaptım, trafiğe çıkamıyor ancak trafiğe kapalı alanlarda çok keyifli. İmkan dahilinde elektrikli farklı üretimleri de yapmak isterim. Kendi yaptığınız araç insana farklı bir keyif veriyor.” ifadelerine yer verdi.