Gündem

Hulusi Akar, CHP ve MHP Grubu'nu ziyaret etti

Askeralma Kanunu Teklifi’ne ilişkin CHP’nin Meclis Grubu’nu ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?” sorusuna, “Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok.” yanıtını verdi.

Akar, yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi’yle ilgili partilere bilgi vermek için Meclise geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanlığına geçen Akar, daha sonra CHP Meclis Grubu’na ziyarette bulundu. Akar, burada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü. Görüşmede, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar da yer aldı.

Hulusi Akar’a, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile teklifin imza sahiplerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal eşlik etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret 1,5 saat sürdü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, “Gerekli görüşmeleri yaptık, gerekli bilgileri verdik arkadaşlarımıza. Sorularını aldık.” dedi.

“Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?” sorusuna Akar, “Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok.” cevabını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Önümüzdeki hafta askerlik yasası görüşmeleri devam edecektir. Karşılıklı müzakere sonuçlarının yasaya ne kadar yansıdığını görerek adım adım ilerleyeceğiz. Tatmin edici cevap aldığımız maddeler olduğu kadar ‘görüşelim’ denilen maddeler de var. Önümüzdeki hafta içerisinde adım adım ilerleyerek ne gibi düzeltmeler yaptılar onları görerek biz de tavrımızı belirleyeceğiz. Zaafiyetle ilgili tereddütlerimizin kendileri farafından giderilmesi için önümüzdeki hafta da bu görüşmeler devam edecek” dedi. 

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektuba ilişkin Özkoç, “Mektubun içeriği ile ilgili bazı konuları görüştük ancak burada açıklamam mümkün değil tabi… En kısa zamanda Türkiye Cumhuriyetinin itibarına, NATO müttefiki olarak duruşumuza uygun cevabın verileceğini ifade ettiler. Biz de teşekkür ettik” diye konuştu.

Buradan MHP grubuna geçen Milli Savunma Bakanı Akar’ın, MHP Grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret yaklaşık 1 saat sürdü.

‘MÜKEMMEL OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ’

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Akar, “Yeni Askerlik  Yasası olarak adlandırdığımız çalışmayla alakalı gruplarımızın sorularını  cevaplandırıyoruz, onlarla görüşüyor, konuşuyoruz, sorularını, görüşlerini  dinliyoruz. Dolayısıyla bu yasanın mükemmel bir şekilde çıkmasına gayret  gösteriyoruz.” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Akçay ise “MHP olarak bu Askeralma Kanun  Teklifi’ni tamamen destekliyoruz. Sayın Bakan’a verdiği bilgiler için de ayrıca  teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın