Genel

Hollanda'nın ismi resmi olarak değişti! 'Holland' adı yerine 'Netherlands' ismini kullanılacak

Hollanda alınan resmi kararla birlikte ‘Holland’ adı yerine ‘Netherlands’ ismini kullanacağını duyurdu. Amsterdam merkezli yayın kuruluşu Adformatie, Hollanda’nın ülke ismi olarak resmen ‘Netherlands’ adını kullanma kararı aldığını duyurdu.

Artık Netherlands ismi kullanılacak

Hollanda aldığı karar ile ülkenin batı kıyısını ifade eden ‘Holland’ ismi yerine ülkenin tamamını ifade eden ‘Netherlands’ ismini kullanacak. Netherlands dünya genelinde kullanılsa da ülkenin resmi adı Holland olarak yer alıyordu.

Adformatie’de yer alan habere göre, söz konusu karar Hollanda isminin uyuşturucu ve Red Light Sokağı ile anımsatması sebebiyle alındı. Amsterdam yönetiminin ülkenin resmi ismi olarak Netherlands’i kabul etmesiyle beraber ülkenin yeni imajının Netherlands adı etrafında şekillendirilmesi planlanıyor.

HOLLAND İLE NETHERLAND TARTIŞMASI NEREDEN KAYNAKLANIYOR? 

Peki Holland ile Netherlands arasında ne fark var? Aslında açıklaması çok basit. Netherlands ülkenin adı. Holland ise bu ülkede yer alan iki ayrı idari bölgeye verilen isim. Tartışmaya konu olan Amsterdam, Holland bölgesi içerisinde yer alan bir şehir olduğu için, aslında bu ülkenin vatandaşlarının önemli bir bölümü zaten ülkeye Holland denmesini doğru bulmuyordu.

TÜRKÇE’DE HOLLANDA YERİNE HANGİ İSİM KULLANILACAK?

Peki şimdi akıllara gelen ilk soru: Türkçe’de Hollanda olarak kullandığımız ülkenin ismine bundan sonra ne diyeceğiz? Türkiye, diplomatik olarak yabancı dildeki yazışmalarda elbette ülkeyi Netherlands ismiyle tanıyor. Fakat resmi olarak bu ülkenin Türkçe’deki ismi Hollanda. 

Bu konuda belki de ilk yakın örnek Azerbaycan’ın uzun süredir bu ülke için kullandığı isim: Niderland. 

YENİ İSİM DÜNYAYA NASIL TANITILACAK?

Hollanda’nın resmi adı ‘Netherlands’, Eurovision ve Yaz Olimpiyatları gibi uluslararası etkinliklerde aktif şekilde ön plana çıkarılacak. Ülkenin uluslararası müsabakalarda ‘Holland’ olan adı ‘Netherlands’ olarak değiştirilecek.

Geçtiğimiz mayıs ayında İsrail’de düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Arcade” isimli şarkıyla Hollanda adına yarışan Duncan Laurence 492 puan alarak yarışmayı kazanmıştı. 2020 Eurovision Şarkı Yarışması, Hollanda’nın Rotterdam kentinde yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu