Kamu

Hizmet dökümünde bu kod yazana SGK işlem uyguluyor!

Vatandaşlar emekli olmak için senelerce çalışarak sigorta primlerini ödüyorlar. Ancak SGK’nın emekli olmak isteyen vatandaşları ilgilendiren bir uygulaması mevcut. Buna göre SGK hizmet dökümlerindeki Ş,K ve S kodlarına göre sigortanızı iptal edebilir. Böyle bir durumda ise vatandaş emekli olamaz. İşte hizmet dökümlerindeki o kodların anlamları.

Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlar SGK’nın uygulamaları hakkında yeterince bilgi sahibi değil. SGK vatandaşların hizmet dökümünde yer alan Ş,K ve S kodlarına göre işlem yapabiliyor. Çalışan ve emeli olmak isteyen vatandaşların bu kodların anlamlarını bilmesi gerekiyor. SGK hizmet dökümünde S kodu olanların sigortaları iptal edilebilir. İşte S,Ş,K kodlarının anlamları.

Ş, K, S Kodların anlamı

SGK hizmet dökümünde yer alan S sahte işyeri, Ş şüpheli işyeri ve K kontrollü iş yeri anlamına gelmektedir.

Hizmet dökümünde Ş kodu varsa bu iş yerinde sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti için ,iş yeri hakkında Kodun konulmasından sonra 10 gün içerisinde denetim süreci başlatılır. Eğer sahte sigortalı tespiti yapılırsa hizmet dökümündeki ş, s kodu ile değişir. İş yeri sahte olarak kabul edilir. Bu durumda hizmet bildirimleri iptal edilir.

Şüpheli durumdaki iş yerinden emeklilik için başvuruda bulunabilir ve başvuranların aylıkları bağlanır. Sahte işyeri kodu olanların ise hizmet süreleri ve gerekirse emeklilik iptal edilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu