Gündem

HİSAR Projesi Müjdesi, Seri Üretime Geçilecek

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir’den HİSAR projesi için seri üretim müjdesi verdi.

Demir, Twitter hesabından “HİSAR’dan iki müjde birden.” ifadesi ile duyuran  Demir, “HİSAR A+ sistemi tüm unsurlarıyla teslim edildi. Harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha eden HİSAR O+ ise seri üretime geçiyor. Hayırlı olsun. Durmak yok yola devam.” dedi.

Savunma sisteminde yerli ve milli stratejisi ile hareket eden Türkiye, hava savunma sistemlerinde yerli imkanlarını geliştirmeye devam ediyor.  HİSAR sistemleri, ülke hava savunmasında milli bir güç olarak yerini alıyor.

Sabah Gazetesinden Betül Ustanın Haberine göre

HİSAR A KULLANIMA HAZIR

HİSAR A+ Projesinde Atış İdare Cihazı ile koordineli çalışan Füze Fırlatma Sistemleri ve füzelerin envantere girmesinden sonra, son olarak tek başına görev yapabilmek üzere gerekli tüm alt sistemleri üzerinde bulunduran Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sisteminin (Otonom HİSAR A+) de teslimatı gerçekleşti.

Böylece HİSAR A+ Sisteminin tüm unsurları Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Otonom HİSAR A+ zırhlı mekanize ve hareketli birliklerin hava savunma görevini icra edecek. Sistem, zorlu arazi şartlarında hareket etme, hızlı mevzi değiştirme, kısa reaksiyon süresi ve tek başına görev yapabilme kabiliyeti ile ön plana çıkıyor.

NOKTA VE BÖLGE SAVUNMASI

HİSAR O+ Hava Savunma Füze Sistemi, son olarak gerçekleştirdiği harp başlıklı atışında yüksek hızlı hedefi uzak menzil ve yüksek irtifada imha etmeyi başardı. Sistem böylece seri üretime geçme aşamasına geldi. Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen HİSAR O+ Sistemi dağıtık ve esnek mimari yeteneğiyle nokta ve bölge hava savunma görevleri icra edecek.

HİSAR O+ Sisteminin batarya ve tabur yapılarında teşkilatlanma alt yapısı bulunuyor. Sistem; Atış Kontrol Merkezi, Füze Fırlatma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro Optik Sistem, Kızıl Ötesi Arayıcı Başlıklı Füze ve RF Arayıcı Başlıklı Füze unsurlarından oluşuyor.

AYNI ANDA 6 HEDEF

Hava Savunma Sistemleri, Savunma Sanayii Başkanlığı Projesi olarak, Aselsan- Roketsan işbirliğinde yerli ve milli olarak geliştirildi. Harp başlığı ise TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 360 derece etkinliğe sahip sistem, 6 hedefe aynı anda angajman ve ateşleme yapabiliyor. HİSAR A+ Sisteminin önleme menzili 15 kilometreyken, HİSAR O+ sisteminin önleme menzili 25 kilometreyi buluyor.

HİSAR O+ TAM İSABETLE VURDU

Milli Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada “Aksaray Atış Alanı’nda (Tuz Gölü’nün güneyi) icra edilen Harp Başlıklı HİSAR O + Füzesi atışında insansız hedef uçak başarı ile vuruldu” denildi.