EkonomiKamu

Hesaplarınıza ek 261 TL ödeme yapılacak: Hemen kontrol edin!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2 tur halinde tamamlanmasının ardından Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçilmişti. Seçim nedeniyle sandıkların başında görevli vatandaşlar sandık görevlisi ücretlerinin hesaplara ne zaman yatırılacağını merakla araştırmaya başladı. 2023 Sandık görevlisi ücretlerinin ne kadar olduğu öğrenildi. Peki 2023 sandık görevlisi ücretleri kaç TL? Hesaplara ne zaman yatacak? İşte detaylar

2023 SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Sandık görevlilerine ve sandık başkanına verilecek ücret henüz belli olmadı. Konuya ilişkin resmi açıklama yapıldığında haberimizi güncelleyeceğiz.

2023 yılı için sandık görevlisi ücretleri henüz açıklanmadı. Ancak genel hesaplama yönteminin 2000 x memur maaş katsayısı olması dolayısıyla 0,433684 x 2000 = 867 TL civarında olması bekleniyor.

2019 yılında yerel seçimlerde sandık görevli ücretleri şöyleydi;

Başkan ve Üyeler: 261,00 TL

Siyasi Parti Temsilcileri: 130,00 TL

MÜŞAHİT NEDİR?

Sandık işlemlerini takip etmek üzere, siyasi partilerin ve adayların kamu hizmetinden yasaklı olmayan ergin kişiler arasından belirlediği, oy kullanma, sayım – döküm, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eden yetkiliye “gözlemci” veya “müşahit” denmektedir.

MÜŞAHİTLER PARA ALACAK MI?

Müşahitlik resmi bir görev değildir ve tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Bir partinin gönüllü bir görevlisi olan müşahitlere para ödemesi yapılmaz.

ÖDEMELER AÇILACAK HESAPLARA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sandık görevlilerine yapılacak ödemeler, önceki seçimde olduğu gibi il ve ilçe seçim kurulu başkanlıkları adına açılacak hesap aracılığı ile gerçekleşecek. Ödemeler elden yapılmayacak.

Sandık görevlisi ücretleri kimlik ibrazı yoluyla bankalar aracılığıyla yapılması bekleniyor.