EkonomiGündem

Hesaplara 7 bin 608 TL yatırılacak: Hemen e-Devlet şifrenizle girip başvurun!

Her ay belirli tarihlerde vatandaşlara ulaştırılan ödemelerle ilgili detaylar merakla araştırılmaya devam ediyor. İhtiyaç sahiplerine yönelik devlet tarafından yapılan destekleme ödemeleri başvuru şartları merak ediliyor. Bu ödemeler arasında olan evde bakım maaşı da araştırılan konular arasında yer alıyor. Ödemeden yararlanan hak sahiplerine 7 bin 608 TL yatıyor. Peki, evde bakım maaşı alabilmek için başvuru şartları neler?

Devlet tarafından evinde yaşlı, engelli, bakıma muhtaç kişilere bakanlara her ay 7 bin 608 TL ödeme yapılıyor. Bu doğrultuda, her ayın 15’i ile 31’i arasında evde bakım maaşı ödemeleri gerçekleşiyor. Evde bakım maaşı kapsamında yapılan ödemeler için belirli şartlar var. Bunlarda biri de engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilmesi gibi durumlar.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler.

Engelli kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip soyunabilme, merdiven inip çıkabilme vb.

Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER NELER?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu,

Engellinin 2 adet vesikalık fotoğrafı

SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri

Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.

Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı

Tapu Sicil Müdürlüğünden Tapu Kayıt Bilgileri(Engelli ve Bakmakla Yükümlü Olan Bireylerin)
Varsa öğrenim durumunu gösteren belge sureti.

Dilekçe.(Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne hitaben- Dilekçede engelliye evde bakım hizmeti vermek istediği ve bakım ücretinden faydalanmak istediği, evde beraber yaşanılan bakmakla yükümlü olunan bireylerin mal ve gelir durumları) belirtilecektir.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı sorgulamanın nasıl yapılacağı merak ediliyor. Evde Bakım aylığı ödemeleri E Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor.