Genel

HES kodu nasıl alınır? Artık seyahatlerde o kullanılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Bayramdan sonra vatandaşların daha fazla özgürleşeceğini bildiren Bakan Koca, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınacak HES koduyla seyahat edilebileceğini duyurdu. Peki, HES kodu nasıl alınır? İşte cevabı

Türkiye’de corona virüsü salgını henüz son bulmasa da vaka sayısında düşüşler görülmeye devam ediliyor. Bu nedenle ülkemizde ‘kontrollü sosyal hayat’ dönemine geçildi. Bugün yapılan Bilim Kurulu Toplantısında yeni dönem ve Türkiye’nin atacağı stratejik adımları konuşuldu. Toplantıdan sonra basına açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınacak HES koduyla seyahat edilebileceğini duyurdu.

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yöntemi ile alınabilir.
1- Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.
2- HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve Paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.
Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder

Bakan Koca mobil uygulama ile ilgili olarak şu açıklamaları yapmıştı:

Sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamadan bahsetmiştim. Kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan bu uygulama evden çıktığınızda rehberiniz olacak.

Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak.

Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur; bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek.

Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek.

Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası uygulamaya geçiyoruz.

Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek.

Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek.