GündemKamu

Herkesi ilgilendiriyor: Elektrik faturaları ile ilgili önemli açıklama!

TEDAŞ elektrik faturaları ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Herkesi ilgilendiren açıklamaya göre, bu sene reklam gelirlerinin yüzde 50’sinin tarife yoluyla tüketicilere yansıtılacak. Böylece vatandaşın elektrik faturasında düşüş meydana gelecek. İşte elektrik faturalarına ilişkin o açıklama…

Bu sene elektirik faturasının yüksekliğinden şikayet eden vatandaşlara güzel haber geldi. TEDAŞ açıklamalarına göre, bu sene reklam gelirlerinin yüzde 50’sinin tarife yoluyla tüketicilere yansıtılacak.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan EPDK yetkilisi ise şu ifadeleri kullandı:

“Dağıtım şirketleri, reklam ve kira geliri elde ediyorlar. Bunun da bir kısmı, yani yüzde 50’si, 2021 itibarıyla yüzde 50’si tüketicilere fayda sağlayacak şekilde tüketicilere aktarılıyor, geri kalan kısmı, dağıtım şirketlerine aktarılıyor”
Öte yandan elektrik faturası 75 TL ve üzeri gelen vatandaşlar, tedarikçilerini seçebilme hakkına sahipler. Serbest tüketiciler ikili anlaşmalarının herhangi bir şekilde sona ermesi veya talep etmeleri halinde, bölgelerindeki görevli tedarik şirketinden son kaynak tedariği kapsamında elektrik enerjisi ve/veya kapasite satın alabilir.