Gündem

Herkesi ilgilendiriyor: 16 Şubat’a kadar e-Devlet üzerinden kontrol edin!

Ticaret Bakanlığının “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi” e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşın kullanımına açtı. Vatandaşlar artık istemedikleri mesajların cep telefonlarına gelmesini engelleyebilecekler. Ayrıca herkes ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Binlerce vatandaş telefonlarına gelen istenmeyen mesajlar için şikayette bulunuyordu. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı bugün yeni bir açıklamada bulundu.

Bakanlık resmi sitesi üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bilindiği üzere, tüketicilerimizin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar gibi ticari elektronik iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) oluşturulmuştur.

Söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilerimize gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanmıştır.

İYS ile tüketicilerimiz verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecektir.

150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermiştir.

Vatandaşlarımız ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecektir.

150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Tüketicilerimiz söz konusu onayları 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecektir.

Belirlenen süreler içinde vatandaşlarımız tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacaktır.

Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu tarihlerden sonra da tüketicilerimiz diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecektir.

İYS Başvuru Nasıl Yapılır?

Başvuru adımlarında dikkat edilmesi gerekenler;

Başvuru süreci sadece Hizmet Sağlayıcılar içindir.

İleti Yönetim Sistemi hakkında bilgi almak isteyen alıcılar ileti yönetim sistemi internet sitesi üzerinden Vatandaşlar sayfasını ziyaret edebilir.

Başvuruyu sadece MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler yapabilir.
MERSİS’te yer alan bilgilerinizin doğru olduğundan emin olunuz. Güncel olmayan bilgilerinizi ancak MERSİS üzerinde güncelleyebilirsiniz.
Mersis’te kayıtlı değilseniz nasıl başvuracağınız hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Başvuru öncesinde Marka Tescil Belgelerinizi PDF formatında hazırlayınız.

Ticari unvanınız dışında farklı isimlerle de ticari elektronik ileti gönderimi yapıyorsanız, marka tescil belgelerinin sisteme yüklenmesi zorunludur.